К ьолн пък е абсолютна противоположност на Бавария. Тук, ако си поръчате бира, ще получите stange - висока тясна 200-милилитрова чаша с "Кьолш" (Kölsch). Това е запазена марка бира, която може да се произвежда само от пивоварни, виждащи се от върха на 157-метровата кула на градската катедрала.
Ако направите грешката да попитате за "Кьолш" само на 35 км разстояние от Дюселдорф, много е вероятно да влезете в не особено приятен спор с персонала на заведението, в което се решили да поспрете, както и с останалите му посетители, които съвсем няма да реагират положително на желанието ви да си поръчате бира, правена от конкурентите.
Една от особено хубавите традиции в кьолнските кръчми е, че тамошните Köbes, т.е. сервитьори, няма да престанат да сменят празната чаша пред вас с пълна, независимо колко много се възмущавате от подобно поведение.
Една от най-известните бири в Германия всъщност не е съвсем бира. Или поне не на сто процента.
"Берлинер Вайсе" е любима за столичани през лятото. Предлага се в две разновидности - с малинов сироп или със сироп валдмайстер, който се прави от растението лазаркиня.
През лятото немците наистина обичат да си смесват бирата с газирани безалкохолни напитки. Радлер и Алстервасер са най-популярните "коктейли". Приготват се чрез смесването на равни части бира и съответно спрайт или фанта. Бира и кола също е доста разпространена комбинация.
Ако за вас обаче бира означава горчива малцова напитка, която никога и по никакъв начин не бива да бъде смесвана със захаросани газирани напитки, тогава rauchbier е наистина точно попадение. Както подсказва името й ("пушена бира"), приготвя се от опушен ечемичен малц.
В случай пък че търсите нещо наистина силно, може да опитате Donnerbock ("Гръмотевична бира"), чието алкохолно съдържание възлиза на сериозните 13%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!