Н емският вестник "Велт ам зонтаг" (Welt.de) публикува интервю с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, с румънския президент Траян Бъсеску и обобщаваща статия по повод очакваното във вторник решение на Европейската комисия да подкрепи присъединяването на България и Румъния към ЕС още на 1 януари 2007 г.
На въпрос дали очакваната препоръка от ЕК за приемането на София и Букурещ в ЕС догодина въпреки растящия брой скептични европейци няма да повлияе върху доверието към Брюксел, Барозу отвръща, че не иска да обсъжда решението на Комисията преди то бъде произнесено.
"Принципно искам да посоча - България и Румъния са включени в разширяването на изток. Двете страни положиха огромни усилия. Що се отнася до все още съществуващия недостик в някои области, за него могат да се вземат мерки като предпазни клаузи", казва Барозу.
Той допълва, че след присъединяването на двете страни съюзът не може да предприеме повече разширявания, ако преди това не са разрешат институционалните въпроси.
"Велт ам зонтаг" пита Бъсеску каква според него е възможността ЕК все пак да отложи планираното за 2007 г. присъединяване на Румъния.
Знаем, че сме изпълнили нашите задължения от договора за присъединяване, отговаря румънският президент.
"Това сме го анализирали толкова точно, колкото и ЕК. Затова сме оптимистични, че ще станем член на ЕС през 2007 г.", добавя той.
Обобщаващата статия на журналистката Ханелоре Кроли припомня, че през май еврокомисарят по разширяването Оли Рен предупреди България и Румъния да обърнат допълнително внимание върху корупцията и посочва, че въпреки това във вторник Рен най-вероятно ще препоръча двете балкански страни да бъдат приети през 2007 г., макар и с евентуални ограничения.
По думите на Кроли тази доброжелателност се дължи преди всичко на доброто икономическо развитие в двете страни - растеж и чужди инвестиции с рекордни равнища, потоци от данъчни приходи, плюс в бюджета и понижаваща се безработица и инфлация.
Освен това големи западни концерни се настаняват в региона - германският "Еон" и италианският "Енел" са поели най-важните български енергийни доставчици, посочва тя.
Журналистката признава, че все пак гражданите на Германия и Франция изпитват известно недоверие към новодошлите, тъй като ниския доход на глава на населението на Балканите би могло да доведе до приток от работници на Запад и отлив на фирми на Изток.
Според Кроли обаче тази опасност е малка. Още днес в България и Румъния се изпитва недостиг от квалифицирана работна ръка, поради което заплатите силно се покачват, пояснява тя и дава пример с един български шивашки цех, на който му се е наложило да наеме 100 китайски шивачки поради липса на персонал.
Затова Западът не трябва да го е страх от прилив на "български тенекеджии", заключава журналистката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!