Германският "Ди Велт" поздравява португалеца за неговия избор на комисари.
Въпреки че по време на своето номиниране Барозу бе смятан едва за трети по сила кандидат, изглежда той вече е преодолял пасивите от тази класация, пише вестникът, особено доволен от акцента, който се поставя върху икономиката и индустрията.
"Ди велт" смята, че новият комисар за индустрията - германецът Гюнтер Ферхойген, е бил назначен и за вицепредседател, за да придаде по-голяма тежест на целите в икономическата политика на Дурау Барозу.
И така, германец получи централната роля, както се надяваше канцлерът Герхард Шрьодер, изтъква вестникът.
Широкият мандат на Ферхойген предполага, че Дурау Барозу не е могъл да устои на германския натиск, пише в по-различен план "Берлинер цайтунг".
Вестникът отбелязва, че Берлин е искал за комисар на икономиката германец от ранга на Гюнтер Ферхойген.
"Берлинер цайтунг" припомня, че новият председател на Европейската комисия е бил против призивите за "суперкомисар", но допълва, че това не доказва неговата непоколебимост.
Германският канцлер е получил каквото е искал не заради качествата на Ферхойген, а защото Великобритания и Франция не са имали възражения, смята изданието.
Тримата големи си поговориха и това е всичко, а псевдонепоколебимият Дурау Барозу не можа да ги игнорира, заключава "Берлинер цайтунг".
Австрийският "Ди пресе" не е съгласен с това мнение. Вестникът отбелязва, че Дурау Барозу трябва да бъде поздравен за неговата непоколебима съпротива на безсрамните искания от големите страни.
"Ди пресе" освен това поздравява австрийската външна министърка Бенита Фереро-Валднер, че е получила поста на комисар за външните отношения.
Никой не очакваше това, Австрия сега за втори път си осигурява важен пост, продължава вестникът, но не е сигурен дали Фереро-Валднер ще се справи с работата.
Според изданието тя има нужда не само от прилежност, дисциплина, спокойствие и, познания по чужди езици, но трябва да бъде и лоялна, както и да притежава политическа изобретателност и способност да отстоява позицията си.
Тези качества обаче не са й присъщи, смята "Ди пресе".
Друг австрийски всекидневник - "Дер щандард", казва, че страната няма причини да се оплаква от поста на Фереро-Валднер, който обединява много интереси.
Вестникът обаче смята, че нейните правомощия ще бъдат ограничени, защото ще трябва да дели отговорностите за външните дела със самия Дурау Барозу, както и с върховния представител на Европейския съюз по външна политика Хавиер Солана.
Френските вестници се забавиха да реагират на новите назначения.
В коментар на "Монд" обаче става дума за Дурау Барозу като човек, който удържа на натиска от големите сили, стреми се към мъдър баланс и сигурно ще поднесе малки изненади.
Посочва се още, че критериите на новият председател на Европейската комисия се основават, по неговите думи, на широкия политически опит и професионалната квалификация на различните комисари, като всички те са много добре запознати с политиката на ЕС и институциите му.
Унгарският "Непсабадшаг" изпитва смесени чувства. Вестникът признава, че в това разрязване на баницата трябва да има и печеливши, и губещи.
На практика обаче има повече губещи, отколкото печеливши, защото като резултат от голямото разширяване на ЕС ексимосите в Брюксел надвишават броя на тюлените, смята "Непсабадшаг".
Така че Унгария трябва да си сложи маската с усмивката за назначаването на Ласло Ковач за комисар на енергетиката, макар наскоро той да намекна, че не би имал нищо против работа, свързана с външната политика, коментира вестникът.
Под заглавие "Дурау Барозу смята да изпълни обещанията си", чешкият "Хосподарске новини" е впечатлен от избора на новия председател на Европейската комисия.
Обещанието на Дурау Барозу, че няма да бъде манипулиран от големите играчи, звучеше като опит да се презастрахова, но начинът, по който бяха раздадени постовете, потвърждава всеобщото впечатление, че той сериозно гледа на обещанията си, коментира изданието.
Базираният в Париж "Интернешънъл хералд трибюн" е съгласен, че Дурау Барозу е удържал на думата си, като е назначил рекорден брой жени и политици от по-малките европейски страни на високи постове в комисията.
Списъкът с новите комисари обещава промяна в курса през следващите пет години и нарушава традицията най-важните постове да се дават на големите влиятелни държави, смята вестникът. Новият председател на Еврокомисията назначи на важните постове представители на северните страни на континента, отдавайки предпочитания на политици, които имат репутация на добри икономисти и са привърженици на политиката на ниските данъци, смята изданието.