В средата на изминалата година община Пловдив и национално известният местен бизнесмен Георги Гергов правят смесено дружество "Пълдин туринвест" за поддръжка на възрожденските къщи в стария град, но още с обявяването му Гергов заявява и намеренията си да обвърже дейността му със съдбата на международния панаир: "Ще вложа над 15 млн. лв. и е логично, ако общината няма адекватно участие в инвестициите, съотношението на капитала да се промени.
Тази сума може и да бъде надхвърлена със строителството на офис център пред панаира." По думите му тогава изграждането на офис центъра можело да започне най-рано след шест месеца, или по-точно след декември.
Точно през декември пък Министерският съвет прие дългоочакваната стратегия за преструктуриране на "Международния панаир Пловдив", предложена от Министерството на икономиката и енергетиката. Според нея държавата запазва мажоритарен дял от 51%, а остатъкът става собственост на община Пловдив, която пък трябва да привлече частни инвеститори.
На пръв поглед това е един от законосъобразните начини за раздържавяването на структура от такава величина, каквато е най-големият изложбен център у нас. Само че действията по изпълнение на стратегията показват, че става въпрос за
поредната скрита приватизация
при която държавната собственост преминава в частни ръце, без това да става по правилата на конкуренцията.
Георги Гергов стана съакционер в смесеното дружество с общината без търг или конкурс, а държавната стратегия за пловдивския панаир също "пропусна" възможността за конкурс, с който биха могли да се привлекат капитали дори от международни компании с интереси в конферентната дейност.
Вместо това малко след приемането й правителството направи втори подарък на вече новите собственици на панаира, като включи в капитала му почивен дом "Меркурий" в Златни пясъци. Мотивът беше "с цел по-ефективно и целесъобразно стопанисване" (разбира се, отново без конкурс), а от мегаминистерството на Румен Овчаров така и не успяха да дадат логичен отговор защо вкарват база на морето в капитала на пловдивска компания.
Три седмици след приемането на правителствената стратегия Гергов вече управлява панаира, без да съгласува решенията си с мажоритарния собственик в лицето на държавата.
Току-що избран за втори изпълнителен директор от борда на директорите, той светкавично уволни назначения преди това от държавата Йордан Радев и на негово място сложи свой човек - Веселина Пищялова, която доскоро беше икономически директор на столичния ЦУМ (пак собственост на Гергов).
По този начин Министерството на икономиката и енергетиката, което все още е мажоритарен собственик на панаира, остана без свой представител в управлението му.
"Аз съм изпълнителен директор, вкарал съм си парите там и сам мога да реша какво да правя в панаира", каза Гергов няколко дни след като зае поста.
"Заготовката" на схемата
В средата на миналата година община Пловдив и бизнесменът Георги Гергов създадоха смесеното дружество "Пълдин туринвест". В него по устав общината държи 75% от акциите, а останалите са на Гергов. Целта е под формата на публично-частното партньорството да бъдат осигурени средства за реставрация на къщите в старата част на града, който има статут на архитектурно-исторически резерват.
Предложението за "смесването" беше на кмета Иван Чомаков (ОДС) и получи одобрението на общинския съвет. На въпроса защо частният инвеститор беше избран без търг председателят на общинския съвет Станимир Дочков отговори, че това е в съгласие с Търговския закон. По думите му мотивът за избора е програмата, която Георги Гергов представил за развитието на стария град.
Дружеството "Пълдин туринвест" е създадено между община Пловдив и четирите юридически лица, собственост на Георги Гергов - "Парк-хотел Санкт Петербург", "Слънчев ден", ЦУМ и "Стария Пловдив".
Първоначално капиталът на компанията беше 100 хил. лв. с опция за увеличаване до 100 млн. лв. При създаването му общината апортира общо 16 имота - 12 възрожденски къщи, два терена в резервата "Старинен Пловдив", 19 дка до аквапарка на "Парк-хотел Санкт Петербург" и паркинга пред международния панаир.
Въпреки че целта на смесеното дружество е да развие стария град и да реставрира старинните къщи, в апортите има и "съвременни" имоти в добро състояние, като действащия ритуален дом например, на който преди години беше направен основен ремонт.
Срещу участието си в "Пълдин туринвест" Гергов апортира от активите на "Слънчев ден", ресторантския комплекс "Пълдин" в стария град, както и два етажа от Церетелевата къща от активите на "Стария Пловдив". Заедно с това бизнесменът даде обещанието си, че ще вложи 15 млн. лв. в реконструкцията на най-разрушените сгради в архитектурния комплекс.
Стъпка по стъпка
Първият подарък за частния инвеститор дойде с разпределението на постовете в борда на директорите на "Пълдин туринвест", който се състои от петима членове.
Въпреки че е миноритарен акционер, Гергов контролира борда, в който има трима представители, включително той самият, срещу двама на общината - Красимир Обретенов, който е бивш председател на общинския съвет, и от издателя на "Марица" Степан Ерамян, който днес е и в борда на директорите на "Международен панаир Пловдив".
В противоречие с обявената цел на смесеното дружеството - инвестиции в поддръжката на стария град, в устава му никъде не е записан подобен ангажимент. Липсва и друг ангажимент, за който общинският съвет настояваше при създаването на "Пълдин туринвест" - гаранцията, че при следващо увеличение на капитала за сметка на частния инвеститор, общината няма да загуби блокиращата си квота от 25%.
Първото увеличение на капитала на "Пълдин туринвест" е от септември миналата година и от 100 хил. той става 31.4 млн. лв. От тях на 23.6 млн. лв. са оценени апортираните от общината терени, което й дава 75%. Апортите на "Стария Пловдив" са на стойност 744 хил. лв. (8%), на "Слънчев ден" - 2.8 млн. лв. (9%), а ЦУМ става акционер в дружеството с парична вноска от 2.5 млн. лв. (8%).
Стъпка по стъпка община Пловдив и Гергов се придвижват към панаира и през октомври миналата година общинският съвет реши, че общината трябва да стане собственик на част от акциите на държавната компания, и то именно чрез смесеното дружеството с Гергов.
За целта общинският съвет взе решение да апортира в капитала на "Пълдин туринвест" още три имота с обща площ близо 17 хил. кв.м. Те включват паркинга и зелените площи пред панаира и част от северната крайречна зона. Няколко дни след това кметът на Пловдив Иван Чомаков внесе в министерството на икономиката официално писмо-предложение за участие на общината в преструктурирането на панаира.
От страна на Гергов също следват нови апорти, въпреки че той вече е получил своите 25% от "Пълдин туринвест". С решение на Пловдивския окръжен съд от 5 декември капиталът на дружеството отново е увеличен и от 31.4 става 38.6 млн. лв.
Увеличението е постигнато с апортирането на хотел "Санкт Петербург", който е оценен за 7.2 млн. лв. По данъчна оценка хотелът струва 21.6 млн. лв., а по думите на самия Гергов - над 70 млн. лв. Само десетина дни след новия апорт Министерският съвет прие стратегията за преструктуриране на "Международен панаир Пловдив".
Услужливо безразличие на държавата
Въпреки че е мажоритарен собственик, поведението на принципала - Министерството на икономиката и енергетиката, демонстрира пълна незаинтересуваност от това, което се случва в панаира след приемането на т.нар. стратегия. Тя не само не обръща внимание на освобождаването на Радев, но остана безучастна и към факта, че в ръководството на все още държавната компания вече няма човек, който да представлява интересите й.
От ведомството на Овчаров се задоволиха само да отговорят, че това е временно положение, а министърът тепърва ще решава дали да назначи принципал в управлението на Пловдивския панаир, както гласеше съобщението.
Докато държавата си е затворила очите, за да "не пречи", община Пловдив с всички сили помага схемата да бъде доведена по-бързо до края си. В края на миналата седмица общинският съвет одобри предложението за поредно увеличение на капитала на "Пълдин туринвест" до 200 млн. лв.
Предстои общината да апортира още имоти за около 60 млн. лв., чрез които смесеното дружество да получи 49% от акциите на панаира. Частният инвеститор засега няма да прави други апорти. Равносметката показва, че Гергов получава международния панаир срещу апортирани хотел, ресторант, два етажа от къща и парична вноска от 2.5 млн. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!