О бстановката в страната ни след виелиците и обилния сняг е в центъра на вниманието на днешните вестници.
"Снежна буря и лавини блокираха България", е челното заглавие на в. "Сега".
Страната преживя бедствие през последните 40 часа заради снежните виелици, които блокираха пътищата и оставиха без ток 156 населени места.
Вятърът, който на места стигаше 120 км/ч, скъса електропроводи, обърна автобус, навя огромни преспи, а три лавини затвориха прохода Петрохан, пише вестникът.
"Цялата страна падна в снежния капан", допълва в. "Труд" в основната си рубрика "Темата".
Преспи откъснаха десетки села от света, заличиха пътища и улици, затрупаха коли, стотици автомобили бяха блокирани заради поледици по пътищата в страната, описва ситуацията вестникът.
"Труд" отбелязва, че Окръжната прокуратура в Пловдив е започнала вчера проверка за непочистени главни пътища към Карлово, Хисаря и Асеновград след сигнали от граждани.
Ще се уточнява кои длъжностни лица не са създали организация, а неудобство на гражданите при придвижването. Страната е блокирана, а в София всички основни артерии и са изчистени до асфалт, цитира изданието столичния кмет Бойко Борисов.
Той обяснил, че цяла нощ е следил ситуацията, а на сутринта заедно с шефката на Инспектората по чистота Веска Георгиева и другите инспектори са контролирали дейността на снегорините.
В. "Монитор" акцентира от първа страница върху призива на премиера Сергей Станишев всички тирове да карат с вериги през зимата.
Според Станишев не е възможно КАТ непрекъснато да следи дали камионите са взели необходимите предпазни мерки.
Премиерът обяснил, че най-вероятно ще бъдат предложени законодателни промени, за да бъдат принудени тировете да си слагат вериги.
Министър-председателят отиде вчера на пътния възел Старо село на магистрала "Струма", за да инспектира лично как върви почистването на снега, припомня "Монитор".
"Оставката на данъчен номер 1 хвърли камък в блатото", коментира в приложението "Наблюдател" в. "Сега".
Ако "Мистър Клийн" е подписал оставката на Мария Мургина от грижа за обществото и за да спрат злоупотребите в Националната агенция за приходите, можем да очакваме нормалния в такива ситуации сценарий - силен обвинителен акт срещу Мургина, бързо правосъдие, арести и обвинения срещу други ключови фигури в НАП и поемане на политическата отговорност от финансовия министър, който е принципал на данъчните, смята авторът.
Всяко друго развитие на нещата, клонящо към потулване на скандала, ще означава само едно - не става дума за борба с мафията, а по-скоро за разчистване на сметки между олигарси, пише той.
"Михаил Миков поиска права за следене в интернет", пише в. "Класа".
Вътрешният министър Михаил Миков ще иска ревизия на промените в Закона за електронните съобщения, с които парламентът отряза правото на МВР безконтролно да следи в интернет, допълва вестникът.
Пред депутатите по време на парламентарния контрол Миков отново подчертал, че решението на Народното събрание данните, събирани от мобилните и интернет оператори, да бъдат използвани само за тежки престъпления, е изключило компютърната престъпност, детската порнография, сводничеството.
"Какво да правим със замъците на бандитите?", пита пред в. "Труд" проф. Стоян Кушлев, който оглавява Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност.
Ето, водим дело за хотел "Танне", бисера на Банско, който е на стойност около 10 млн. лева, и като го спечелим, какво?, чуди се Кушлев.
В нашия закон има празнота по този въпрос, отбелязва той. Според него може например с текст в закона да се създаде дирекция, която да разпродава на търг отнетото имущество или да го стопанисва.
Нашите колеги в повечето държави имат достатъчно правомощия да разследват политическата корупция, а нашата комисия няма такива, коментира още Кушлев.
Извън нашата компетентност са престъпленията по служба, каквито обикновено вършат политиците, въпреки обществения натиск депутатите не искат да поправят закона в тази му част, отбелязва той.
"България е добро място за бизнес", заявява пред в. "Стандарт" икономическият министър Петър Димитров.
Не мисля, че правителството има основание да се срамува от нещо, през последните 3 г. развитието на българската икономика беше рекордно, прави равносметка Димитров.
Той отбелязва, че по привличане на чужди инвестиции сме на първо място в ЕС като дял от БВП, а като инвестиционна привлекателност България е била на второ място в света след Хонконг според престижната световна класация на Комисията за развитие към ООН.
"Опасност зад борда", предупреждава в. "Капитал", като визира влиянието на световната криза върху България.
Ако се гледат данните досега, България изглежда като отличник - през последното тримесечие на 2008 г. ръстът на БВП се забави, но се запази доста висок на фона на спада, отчетен от повечето европейски икономики, коментира изданието.
Истинските проблеми обаче тепърва ще се усещат от българската икономика, твърди вестникът.
Стабилността на валутния борд и доверието в него забавили действието на кризата, но не го неутрализирали. Вестникът отбелязва, че връзването на паричната единица на една страна към стабилна чужда валута защитава икономиката й от вътрешни шокове, но я прави уязвима за външни.
Затова и анализатори от водещи банки предупредили, че от спасителен пояс бордът се превръща в тежест.
Всички обаче признават, че без него перспективите пред страната са още по-лоши, посочва вестникът.
"Газовите бутилки - бомби", предупреждава от първа страница в. "Труд". Хиляди български газови бутилки за бита ще бъдат изтеглени от пазара, защото може да се окажат бомба със закъснител - не са минали през задължителна оценка на съответствие и нямат знак за безопасност. Това показала мащабна проверка на ГД "Надзор на пазара, която се извършва по нареждане на прокуратурата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!