П ървите страници на днешните европейски вестници продължават да бъдат доминирани с последствията от срещата на върха на Европейския съюз миналата седмица.
Френският "Либерасион" пише, че нападките на френския президент Жак Ширак срещу британския премиер Тони Блеър във връзка с провала на срещата на високо равнище на съюза целят Ширак да си възвърне вътрешнополитическата инициатива.
Вестникът отбелязва, че позицията на Жак Ширак е била отслабена от френското "не" за европейската конституция на 29 май.
"Три седмици след като понесе една от най-тежките загуби в своята кариера държавният глава мечтае да си върне здравето на гърба на британския премиер", продължава "Либерасион".
Според изданието Тони Блеър е прав в призива си европейският идеал отново да бъде свързан с гражданите на съюза. Вестникът допълва обаче, че "със своята неотстъпчивост през миналия уикенд" Блеър е навредил на своята кауза и е поел риска да затрудни британското председателство на ЕС.
Австрийският "Щандард" не очаква много от британското председателство, което започва на 1 юли. "Тъй като Тони Блеър изигра противоречива роля за провала на срещата на високо равнище, от британското председателство трудно може да се очаква пробив за приемлив компромис" - посочва вестникът.
Британският министър-председател Тони Блеър днес ще представи програмата за британското председателство на ЕС и ще предложи решение за вътрешната криза в организацията чрез помирение между две противоположни идеологически позиции, пише сръбският "Данас".
"Едната от тях е за по-голяма либерализация и укрепване на пазара, докато другата е за запазване на социалните придобивки и създаване на "политическа Европа".
"За да постигне това, Блеър ще трябва да убеди френско-германския дует напълно да бъде преструктурирана европейската сграда, която от 60-те години се основава напълно на вътрешните граници в ЕС за германската промишлена продукция и осигуряване на помощни средства за запазване и развитие на експортноориентираното френско селско стопанство", коментира сръбският вестник.
Излизащият в Полша "Газета виборча" пише, че Института по история е публикувал тайното полицейско досие от 80-те години на сегашния премиер на страната Марек Белка.
Документа съдържа официалното му заявление, че иска да стане сътрудник на службите за сигурност на бившата Полска народна република, тъй като искал да му бъде разрешено да направи академично посещение на Съединените щати.
Белка се надява, че публикуването на материалите ще го очисти от обвиненията в лъжа и заявява, че в действителност не е сътрудничил.
"Газета виборча" цитира бившия ръководител на Службата за държавна защита, генерал Громослав Чемпински, според който няма съмнения от самото начало, че Белка е бил "безнадежден сътрудник".
Чемпински подчертава, "че от самото начало не имал съмнения, че Марек Белка се е чудел как да излезе от положението и да сведе до минимум своето сътрудничество".
По думите на Чемпински "сегашният министър-председател не се е съгласявал да изпълнява задачи във връзка с опозицията и поляците в Чикаго".
Друг бивш висш офицер от Службата за национална защита - полковник Збигнев Новек - отбелязва, че някогашното "разузнаване трябва да е гледало на Марек Белка като на потенциален осведомител, което се е оказало грешка".
Това че офицери от разузнаването са наричали Белка сътрудник "не е означавало, че той е бил такъв по смисъла на закона за проверка на досиетата", заявява полковникът пред "Газета виборча".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!