Комплексът, който е паметник на културата и се намира в непосредствена близост до хотел "Хилтън", е изцяло обновен и оборудван от охранителната фирма, на която е предоставен с решение на Столичния общински съвет (СОС) от 1999 г. Разгърнатата му площ е общо 2800 кв. метра.
Цялостната реконструкция на комплекса продължила две години и е на стойност 1,3 млн. лв. Уникалната външна и вътрешна архитектура на сградата са запазени. Ремонтирана е фасадата, покривът е изграден почти отново, като са съхранени оригиналните дървена подпокривна конструкция и дограми, вътрешното пространство е изцяло обновено. Всички комуникации и инсталации също са нови.
Стрелбището е модерно оборудвано за обучение и спорт и е без конкуренция не само в България, но и на целия Балкански полуостров, хвалят се от "Егида". То има три тунела (тира) за стрелба, всеки с по три пътеки. Двата са 25-метрови, а третият е с уникална дължина 83 метра. Тунелите са полуподземни. Преди реконструкцията налице бяха само разкъртени стени и изровени подове. Стените са допълнително укрепени, монтирани са специални вентилационни и шумоизолиращи съоръжения. На дървената облицовка на тунелите са монтирани куршумоуловители, тя е покрита със специален пожароустойчив лак. Стрелбата ще се следи с оптични мишени.
Стрелбището ще бъде ползвано за обучение на охранители не само от "Егида", уверяват от фирмата. Съоръжението ще е достъпно за всички, които проявяват интерес към стрелбата. Спортната зона ще дава възможност за тренировки, фитнес, обучения по бойни изкуства.
Учебният център е в частта от сградата, където са се намирали килиите и арестите. Освен офиси, има оборудвана учебна зала, в която да се води подготовката на охранителите от "Егида".
В един от тунелите е оформена музейна експозиция, която се стопанисва от общинското предприятие "Стара София".
Гарнизонното стрелбище има дълга и нееднозначна история, припомнят от "Егида". Построено е през 1932 г. за нуждите на военнослужещите от столичния гарнизон и се използва така до 1969 г. След това военното съоръжение е превърнато в мемориал.
От началото на 90-те години комплексът на практика е изоставен. Вандалски се разграбват настилки, дограми, врати и тухли, опустошената сграда се превръща се в свърталище, покривът рухва почти напълно. Гарнизонното стрелбище става една от язвите в центъра на столицата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!