Ирак не е сам в интересите си да развива биооръжия от ново поколение, пише в коментара. В проучване от 1995 г. ЦРУ твърди, че 17 държави са заподозрени, че извършват изследвания и складират бактерииални организми за биологична война. В този списък са изброени (в такъв ред) Ирак, Иран, Либия, Сирия, Северна Корея (КНДР), Тайван, Израел, Египет, Виетнам, Лаос, Куба, България, Индия, Южна Корея, ЮАР, Китай и Русия.
В коментара се цитират и разкрития на ФБР, че някои от атентаторите, загинали при сблъсъка със Световния търговски център, са посещавали многократно хангар за селскостопански самолети във Флорида, където подпитвали за вместимостта на машините. Това накара властите моментално да разпоредят "заземяване" на 3500-те частни селскостопански самолета, а висшите учебни заведения, включително университетите на Мичигън и Алабама, да забранят полетите над стадионите по време на футболни мачове поради опасения от биологична атака. От своя страна държавата пренасочва средства към снабдяването с антибиотици и ваксини и актуализира болничните процедури за извънредни ситуации.
Авторът припомня, че създаването на биооръжия е сравнително евтино и лесно достъпно, затова се и нарича "атомната бомба на бедните". Една модерна биологическа лаборатория може да се оборудва с не повече от 10 000 долара и да се помещава в стая с размери 5 х 5 метра. Чумата, ку-треската, източният конски енцефалит, антраксът и едрата шарка са само някои от опасните болести, които могат да се окажат на разположение в евентуална билогогична война. Много правителства обаче, включително САЩ, обаче твърдят, че тези "оръжия" са им нужни само с отбранителна цел, пише Рифкин. Той цитира данни, според които по време на войната в Залива правителството на Саддам Хюсеин е било готово да използва арсенала си от 25 бойни глави, заредени с близо 5000 кг биоагенти, включително вируси на смъртоносния ботулизъм и на антракса. Други 15 000 били поставени в бомби, предназначени за въздушни нападения. Ако те бяха използвани, резултатът щеше да е катастрофа с размерите на Хирошима и Нагасаки. Според изчисления на американските власти от 1993 г. само 100-ина кг спори на антракса, разпръснати със самолет над Вашингтон, ще убият 3 млн. души, предупреждава в кивентара "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!