И зпращането на нова мисия на България в Ирак е доказателство, че нашата страна води последователна външна политика и когато поеме отговорност, може успешно да я изпълнява, заяви в Казанлък премиерът Сергей Станишев.
Той взе участие в тържествената церемония по изпращане на българския контингент на мисията по охрана на Центъра за репатриране в лагера "Ашраф" в Ирак.
Българска рота ще се обучава още най-малко две седмици на място. Нашите военнослужещи ще дават дежурства съвместно с американските си колеги, обясни министърът на отбраната Веселин Близнаков.
Бойците ни изпълняват само охранителна функция, гарантирах за тяхната безопасност пред роднините им, каза още той и подчерта, че досега в лагера не е имало инциденти.
Контингентът ни се състои от 153 военнослужещи. 70% от тях са участвали и в други мисии, а 10 от военнослужещите са жени.
В лагера "Ашраф" нашите военни ще разполагат с 2.5-тонни камиони и два вида всъдеходи "Хамър". Освен щатното въоръжение, ще се използва и несмъртоносно оръжие, като спрей за разпръсване на тълпа, полицейски палки, електрошокови пистолети, светлинно-звукови гранати.
Финансовите разходи са 16 493 200 лв., посочват от Министерството на отбраната.
Българският контингент ще бъде под оперативно и тактическо командване на американските сили, той ще охранява бежанския лагер "Ашраф" и няма да изпълнява други задачи извън центъра за репатриране.
Охраната на логистичните конвои, ескорти и маршрути за движение при развръщане и ротация ще се извършва от американската армия, както и настаняването, храненето, снабдяването с гориво и комунално-битовото осигуряване и стратегическия транспорт за ротация на контингента.
В бежанския лагер се намират около 3500 души, притежаващи статут на защитени лица по силата на четвъртата Женевска конвенция за защита на цивилните лица по време на война. Свободното им придвижване е ограничено от съображения за сигурност.