Скандалът с продажбата на държавни жилища на министри и служители от администрацията тръгна от вестниците и вече седмици наред е сред водещите теми в пресата. След множеството публикации на 13 февруари бе назначена вътрешна комисия за проверка на продажбите и замените от ведомствения жилищен фонд, председателствана от зам.-министъра на правосъдието Миглена Тачева. Проверката обхванала периода от 1 октомври 1996 г. до февруари т.г., като били разгледани общо 65 договора. Преди седмица комисията отчете, че по четири случая на продажба и три на замяна има допуснати несъответствия с нормативната уредба.
Констатирани са несъответствия при продажбата на апартаментите на министър Димитър Калчев, на бившия министър без портфейл Неждет Моллов, на Цветелина Узунова, директор на Правителствената информационна служба, и на Гадар Хачикян, бивш парламентарен секретар на МС, оповести комисията.
Несъответствия с нормативната уредба има и при замяната на жилища, извършена от главния секретар на МС Севдалин Мавров, на Рада Паунова, експерт в политическия кабинет на премиера, и на Полина Иванова, шеф на дирекция "Финансово-стопански дейности".
В първия си коментар пред медиите, след като бяха оповестени резултатите от проверката на комисията, Хачикян заяви:
"Аз не съм тук, за да ви обяснявам дали съм невинна или виновна. Тези неща се решават в съда, а не от подобни тричленки. Като депутат, който предполага, че се занимава с политика, съм длъжна да ви кажа, че сбърках. По-умни хора ми казаха, че докато се занимавам с политика, не трябва да придобивам нищо. Уви, като всеки един човек и аз имах нужда от жилище и се позовах на закона, за да го получа. Но за закони ще си говорим в съда. Тук съм, за да поговорим за позабравената теза от предизборната кампания за нов морал в политиката."
Комисията в Министерския съвет, която провери начина на придобиване на жилищата, е цитирала разпоредби, действали до 1993 г., смята Хачикян. Тя попита кое е по-морално: да си подаде оставката и да задържи жилището, да го доплати, като докаже, че го е закупила незаконно, или да го върне. Личният ми морален избор е да го върна, декларира най-младата депутатка.
Според нея обаче законът не е нарушен, тъй като договорът за покупко-продажбата е сключен с областния управител на София Росен Владимиров, който е длъжен да проследи законосъобразността на сделката.
"И за момент не мога да си помисля да оспорвам компетентността на министър-председателя и областния управител, да не говорим че всичко това е минало през двата най-висши одитиращи държавни органа - Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол и Сметната палата, и те не са открили нарушение - обясни Хачикян и добави: - Но аз днес пред всички вас заявявам, че съм готова да върна това жилище, и заедно с това искам да върна и надеждата си, че нещата, в които вярвам, не са илюзия. Затова искам да попитам защо комисията нямаше доблестта и до ден днешен да ми връчи доклада - нито на мен, нито на колегите, които са посочени там."
По думите й тя била заложник на PR акция, която се ползва от управлението на НДСВ за стабилизирането му, допълва БНР.
В петък премиерът отговори и на депутатско питане по този въпрос. Оставил съм избор на хората да намерят как да реагират, защото в крайна сметка считам, че не е редно да разпъваме някои хора на кръст, обясни тогава той и заяви, че досега едва ли е имало правителство, което се е обърнало към близките си хора с подобни мерки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!