М инистърът на здравеопазването Радослав Гайдарски нареди проверка на вноса на ядки от 2004 г. досега.
Експертите ще уточняват количеството им, техният произход, както и дали е извършван лабораторен анализ от РИОКОЗ.
Здравното министерство е поискало информация и от Агенция "Митници" за установените от нейните органи внесени през този период количества ядки, и по-специално от Гамбия, уточнява БГНЕС.
Екипът, ръководен от главния държавен здравен инспектор д-р Тенчо Тенев, ще провери действията, предприети от инспекцията, при вноса на ядки през митническите пунктове във Варна през последните две години.
Проверка на документите на стоките при вноса им се прави от служителите на митническите пунктове. При съмнение за стоки с опасност за здравето те уведомяват РИОКОЗ, които вземат проби от партидите и извършват лабораторните изследвания.
Съгласно разпоредбите на Регламентите на ЕС и Закона за храните в България, който съответства изцяло на европейското законодателство, производителите и вносителите на стоки носят пълна отговорност за тяхното качество и безопасност.
Европейските регламенти не въвеждат изискване за задължително изследване на всяка партида от всяка стока.
С решение от юли миналата година Европейската комисия издаде списък на страни и стоки, които са с висока степен на риск за здравето и затова техният внос е под специално наблюдение, като се изисква и задължителна проверка, а за някои ? и лабораторен контрол.
Гамбия не е включена в списъка
Поради установяването на фъстъци с високо съдържание на афлатоксини от тази страна, България уведоми Европейската комисия по системата за бързо оповестяване (RASFF) за случая и за износа на партидата за Холандия.
Здравното ни министерство информира комисията и за фирмата получател на стоката в Холандия.
Осем пъти под референтните норми е съдържанието на афлатоксини в пробите от 6 т фъстъци, внос от Гамбия, които бяха взети миналата седмица от фирма "Стоилов" ЕООД-Кърджали, съобщават от РИОКОЗ-Кърджали.
Протоколите за анализ на лабораторията в РИОКОЗ-Пловдив показват, че те са годни за преработка и не крият риск за здравето на човека.
Днес задържаната стока на търговеца ще бъде освободена.
Здравните инспектори от РИОКОЗ-Кърджали провериха 194 обекта и в нито един от тях не бяха засечени фъстъци, внос от Гамбия, освен на фирма "Стоилов" ЕООД.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!