От "Интел" твърдят, че чиповете, които се състоят от тези транзистори, ще бъдат реално използваеми следващата година. С по-бързо предаване на електронните сигнали, с които се прехвърля информация през Интернет, чиповете ще помогнат да се ускорят компютърните мрежи, които носят имейла и доставят уеб страниците, смятат изследователите от "Ай Би Ем".
"Новите чипове ще вървят на 110 GHz или по-голяма тактова честота, достатъчно бързо, за да превеждат сигнали три пъти по-бързо от днешните мрежи OC768," казва Бърни Майерсън от "Ай Би Ем". Това събитие е последната крачка на "Ай Би Ем" пред Intel в състезанието им в областта на изследванията на полупроводниците.
И двете фирми производителки на чипове изваждат нови разработки с шеметна скорост. "Ай Би Ем" например предложи проекта за Double Gate Transistors, футуристични компоненти, които ще намалят консумацията на енергия в чиповете, една от най-разработваните територии напоследък.
Като допълнение "Голямата синя компания" активно рекламира технологията "силиций върху изолатор" - чип, който позволява на процесорите да работят по-бързо и да се нагряват по-малко. Междувременно, изследователските лаборатории на "Интел" са разработили транзистора Terahertz, с нов дизайн, който ще форсира работата, извършвана от чипа, но ще задържи линията на консумацията на енергия.
Компанията изследва и начините за изработка на flash-like memory от същите материали, от които са са направени CD-ROM дисковете. Това са може би двете най-изследователски компании в света, които продават своите попадения, заключва Фред Зайбер, аналитик към "Pathfinder Research".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!