И зваждането в отпуск на министъра на икономиката Румен Овчаров и освобождаването на заместничката му Корнелия Нинова е блокирало всички специални обществени поръчки и офсетните споразумения към тях.
Причината е, че така е "обезглавен" междуведомственият съвет към министерството на икономиката, който разрешава сделките, разказаха източници от ведомството на Овчаров. Те прогнозираха, че смяната на Нинова, която отговаря за военнопромишления комплекс, и евентуалната оставка на министъра ще блокират работата на съвета поне до края на годината.
До този момент съветът за специалните поръчки, ръководен от Овчаров, заседава само веднъж, и то в деня, в който Министерският съвет излезе със съобщението за кадровите промени.
На заседанието се очакваше да бъде взето решение за спора между Овчаров и френската компания "Юрокоптер", чийто консултант в България е Николай Гигов, относно индиректния офсет по договора за доставка на транспортни хеликоптери за армията.
Казусът възникна в началото на април, когато Овчаров отказа на компанията да отложи с девет месеца началото на офсетната програма по договора. Тя предвижда изграждането на съвместно производство на военна телекомуникационна техника с българската компания "Самел-90".
От "Юрокоптер" настояваха да се предоговори началният срок на двегодишният гратисен период, с което автоматично се променя и крайната дата за началото на офсета. Според ведомството на Овчаров обаче това е нарушение на договора.
Тогава Николай Гигов обясни пред "Дневник", че има разминаване в датата, която двете страни приемат за начало на договора за хеликоптерите.
Въпреки очакванията за решаване на спора на заседанието на 4 май само е било докладвано за него, а топката е била прехвърлена към военното министерство.
То трябвало да реши дали да наложи санкции на "Юрокоптер" заради неспазване на срока по договора. По неофициална информация евентуалните санкции са 0.01% на ден от стойността на офсета - 110 млн. евро, но не могат да надминат 3%.
Междуведомственият съвет беше създаден с промени в наредбата за специалните обществени поръчки, одобрени от кабинета в края на януари. В него решаващата дума има министърът на икономиката.
Това стана въпреки съпротивата на военното министерство и със санкцията на съвета на управляващата коалиция.
Около възникналия спор на 27 декември 2006 г. в. "Политика" публикува изказване на бившия изпълнителен директор на "Булгаргаз" Васил Филипов, според когото през компанията "Фронтиер" минават всички офсетни програми на министерството на икономиката.
Шефът на фирмата Красимир Георгиев е основен свидетел по делото "Топлофикация". Пред изданието на 25 февруари 2007 г. Георги Сотиров, един от тримата управляващи във "Фронтиер", признава, че са водели преговори с италианската "Аления" по изпълнението на инвестиционната й програма за покупката на транспортни самолети за армията.
Във вторник Николай Гигов беше намесен и в скандала между Овчаров и Ангел Александров. Според в. "Труд" името на Гигов се свързва с обвиненията на директора на "Булгартабак" Христо Лачев, който обяви, че шефът на следствието му е поискал по 150 хил. лв. месечно.
И Овчаров, и Александров са ми приятели от 20 и 30 години, но нямам интереси в "Булгартабак", казва Гигов пред "Труд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!