К расимир Георгиев, медийно известен като "близкия приятел" на министър Овчаров, се оказа в центъра на следствено-политическия скандал. Той е един от разследваните по делото "Топлофикация".
Следователката и уволнената в събота зам.-министър на икономиката Корнелия Нинова сега са заплашени от обвинения точно заради твърденията, че опитвали да прикрият приятеля на министъра, а шефът на следствието Ангел Александров заяви, че лично Овчаров го притискал за същото.
Министърът всъщност е най-уязвим по въпроса доколко е толерирал консултантския бизнес на "Фронтиер" - една от фирмите на Георгиев, чиито договори са свързани главно с инфраструктурни проекти в енергетиката и транспорта и с офсетни споразумения.
Всеки български предприемач знае какво се крие зад израза "ще стане, но наемете като консултант еди-кой си" и евентуално доказване на точно такъв корупционен модел е най-голямата заплаха за Овчаров.
Проучване на "Капитал" показва, че "Фронтиер" действително е консултант по много сделки между държавата и частни фирми. Договорите обаче са сключвани при различни правителства, а "Фронтиер" най-често е от страната на частния интерес. Компанията на Георгиев обикновено се ангажира с изготвяне на модели за проектно финансиране.
В проучването стигнахме само до един случай, в който има информация, че министерството, оглавявано от Овчаров, преговаря с компания, консултирана от фирмата на Георгиев.
Без да даде подробности, Пиерлуиджи Дуранти, вицепрезидент на италианската "Аления аеронаутика", потвърди пред "Капитал", че има договор с "Фронтиер" за консултации по офсетната й програма в България.
По-късно в официално съобщение до "Капитал" от пресофиса на "Аления" в Рим отрекоха казаното и посочиха, че компанията няма никакви договори с "Фронтиер".
Въпреки че официално не е засичан в сделки, водени от министерството, слуховете около Георгиев не стихваха през последните две години по причина, че според различни източници той е присъствал на много срещи, провеждани от Овчаров с различни компании.
При предишното правителство Красимир Георгиев е бил нещо като неофициален консултант на тогавашния регионален министър Валентин Церовски по международните проекти. Твърди се, че тази практика е продължила и при министър Асен Гагаузов.
В четвъртък депутатът от ДСБ Атанас Атанасов подгря скандала със съобщението, че със специални разузнавателни средства са засечени 87 телефонни разговора между Гагаузов и Красимир Георгиев. Министърът коментира, че двамата са обсъждали единствено проекта "Бургас - Александруполис".
"Фронтиер" беше определена от Церовски за един от акционерите на "Универсален терминал Бургас" - терминалът, който трябва да обслужва нефтопровода. Наскоро кабинетът "Станишев" обаче извади фирмата от проекта.
През седмицата от прокуратурата изтече информация, че се очаква да бъде повдигнато обвинение на Красимир Георгиев за пране на пари чрез сделки с недвижима собственост. Основанието за него ще е както съвместната фирма с майката на Вальо Топлото "Банско пропъртис 2" ООД, така и засеченият трансфер на 450 000 евро от фирма на Георгиев към сметка на Валентин Димитров в Австрия.
Твърди се, че при първоначалните разпити Вальо Топлото не давал отговор откъде са се взели тези пари и едва по-късно е бил представен договор за кредит. Самият Георгиев обясни през седмицата, че парите са били преведени на фирма, представена му от Вальо Топлото като "немско дружество на негови партньори".
Шефът на "Фронтиер" твърди, че никога не е знаел, че фирмата е на самия Валентин Димитров. Той заяви това в първите си интервюта след избухването на скандала, дадени от болница в Швейцария, където му предстои операция на единия крак.
В същите интервюта Красимир Георгиев обясни, че се познава с Румен Овчаров от Московския енергетичен институт, където заедно са учили. Стартът на Георгиев в бизнеса е с кръга 7М в началото на 90-те.
Прави неуспешен опит да създаде застрахователна компания, след което се насочва към бизнеса с недвижими имоти. Негови фирми са собственици на няколко микровеца.
В най-известната му компания "Фронтиер" Красимир Георгиев е съдружник с Георги Сотиров. Техен партньор е американският гражданин Едуард Манукян.
Той е арменец с български произход, който преди повече от 20 години е емигрирал в Америка. Той прави кариера като преподавател и консултант, има и офис на "Уолстрийт". Именно Манукян е връзката на компанията с международни инвеститори и финансови институции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!