Дс с французите се славят с доста добро автомобилно производство. Концернът PSA, както и фирмата Renault са сред водещите автомобилни компании, представящи Стария континент. В миналото "франсетата" също са играли основна роля при разработката на четириколесни. Определяща, за днешния просперитет на френското автомобилостроене, се оказва съдбата и на три, вече несъществуващи фирми - Delage, Delahaye и Talbot. Те започват "живота" си с непретенциозни и невпечатляващи модели, но впоследствие стават производители на едни от най-престижните автомобили за времето, преди Втората световна война.
Историята на френската автомобилна фирма Delage започва в началото на ХХ век. Годината е 1905, а създателят на компанията е инженер Луи Делаж. Преди да започне да се занимава с автомобили той завършва френската висша школа за изкуства. След това работи във фирмата Turgan-Foy. Година по-късно е привлечен от Peugeot, където натрупва доста опит в областта на автомобилите. Именно там се заражда идеята за създаване не собствен автомобил. Тогава Луи Делаж основава фирма, носеща неговото име и започва да произвежда в малка серия лек автомобил, оборудван с двигател De Dion-Boutton.
Много скоро компанията на французина се превръща в една от авторитетните световни автомобилни фирми. Това става благодарение на високото качество на продукцията и множеството технически нововъведения, които по перфектен начин са въплътени във возилата с марка Delage. През 1927 година спортен Delage, с осемцилиндрав, редови мотор печели световния шампионат. Именно на неговата база Луи създава един от най-успешните си модели D-8 Torpedo.
Премиерата на D-8 е през 1929 година на парижкия автосалон, а проектът и изпълнението са на главния инженер на фирмата Морис Готие. Голямата депресия, обаче е причина Delage да не успее да вкуси от плодовете на своя труд. Въпреки че цената на луксозната кола е наполовина на тази на аналога Hispano-Suiza, клиентите са малко. Великият конструктор Воазен казва по повод на D-8, че е потресен как такъв луксозен автомобил се продава на толкова ниска цена. Красивото Torpedo се произвежда до 1934 година.
Втората, доста известна в миналото фирма, която за съжаление днес не съществува е Delahaye. Возилата, носещи тази марка се превръщат в еталон за прецизна изработка, надеждност и перфектно качество. Най-интересният автомобил на компанията е Delahaye Type 135 с каросерия от Figoni et Falaschi и двигател MC. Друг впечатляващ модел на компанията е изключително красивият кабриолет Delahaye 325 с купе от студията Charpon. Тази екзотика се произвежда малко след Втората световна война, но настъпилата икономическа криза много бързо изпраща модела в аналите.
Последният от серията кабриолети е Delahaye 135 M Cabriolet 2/2. Произведен е във Франция, като дизайнът е на прочутия Жак Саутчик. Първият екземпляр се появява през 1949 година и веднага е забелязан от специалистите. Изтънчените форми придават на автомобила много стил и елегантност въпреки гигантските размери. Огромният кабриолет съвсем не изглежда груб. Дори напротив. Каросерията е сред малкото представители на т. нар. Haute couture - висшата мода сред автомобилите, произвеждани в единични екземпляри. Дотогава към нея са причислявани само свръхскъпите британски лимузини и някои континентални уникати. Въпреки доста успешните автомобили, компанията не издържа на безбройните финансови кризи и няколко години след края на Втората световна война фалира.
Последната марка от "липсващата тройка" е Talbot. Историята на тази автомобилна марка е доста разнообразна и достатъчно сложна. Животът и преминава в непрекъсната смяна на собственици, обединения и поглъщане на фирми. Въпреки или благодарение на това марката остава трайна следа в автомобилните анали.
През 1919 година британската автомобилна компания Clement-Talbot поглъща френската фирма Darracq. Така се образува нова компания наречена Clement-Talbot-Darracq. Една година по-късно на Парижкия автосалон е представена новата продукция на фирмата. Въпреки успеха на автомобилите това френско-английско сдружение не просъществува дълго. През 1920 година Clement-Talbot-Darracq става собственост на компанията Sunbeam. В резултат на това френската фирма Darracq се превръща във филиал на Sunbeam и продукцията започва да се продава само под името Talbot. До началото на 1935 година автомобилната фирма пуска на пазара возила от почти всички класове, но те не се продават с голям успех. Тогава се взима решение за ново обединение. Френската фирма Talbot заедно с британския консорциум STD (Sunbeam-Talbot-Darracq) се събират, като цялото ръководство е сменено. Не след дълго обаче компанията изпада във финансова несъстоятелност и новите шефове взимат решение заводът във Франция да бъде закрит. Това не става тъй като бившият началник по производството - италианецът Антонио Лаго купува автомобилната фабрика. Лаго, който е изключително способен конструктор-стилист, не само изцяло променя производствената програма на компанията, но и за много кратко време пуска в продажба две съвършено нови серии. Може би най-забележителният автомобил на френската фирма се появява именно тогава. Нарича се Talbot-Lago Type 150SS и се произвежда през периода 1937-1939 година. Марката Talbot преминава през много възходи и падения. През 1986 година тя престава да съществува.
Въпреки че и трите компании вече ги няма, смело може да се твърди, че те заедно с Peugeot, Renault и Citroen са основните "виновници" за френското автомобилно възраждане.
Френското възраждане (Ретро парадъ)
Днес французите се славят с доста добро автомобилно производство. Концернът PSA, както и фирмата Renault са сред водещите автомобилни компании, представящи Стария континент. В миналото "франсетата" също са играли основна роля при разработката на четириколесни. Определяща, за днешния просперитет на френското автомобилостроене, се оказва съдбата и на три, вече несъществуващи фирми - Delage, Delahaye и Talbot.
20 януари 2003, 11:42
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!