П ауза или блокиране в Европа?, пита 'Монтань'. И обобщава, ако нещо блокира, се търсят причините, механизмите за деблокиране, както и специалстите в тази област.
Европа без Конституция и бюджет, констатира 'Фигаро' и цитира белгийския премиер Верхофстад: огромен бюджет и огромни проблеми за сума, която всъщност е 1% от нашия БВП.
Този Европейски съвет трябваше да е кризисно заседание, пише 'Репюбликен Лорен' и резултатите не изненадаха никого, смята изданието. Вестникът допълва, че окончателната рамка на бюджета може да бъде уточнена до средата на 2006 г.
'Прогре' обаче смята, че Европа, която няма нито ориентир, нито бюджет, не може да постигне и съгласие по разширението, следователно е блокирала.
Европа е без проект и стратегия, коментира 'Либерасион'. Нито план Б като Блеър нито план С като Ширак (според френската транскрипция).
Изданието смята, че е време да се изработи социален проект, който да бъде подкрепен от мнозинството европейци, а не да се стигне до някакъв план Д, проект на Европа на Блеър и Саркози.
Изданието се връща назад и припомня, че в битката при Ватерло, при проекта на Наполеон да обедини Европа в своята империя, спечели коалиция, обединена около Великобритания.
'Юманите' смята, че има заговор на либералите, които сега пък били измъкнали от чекмеджето план Д, с който да потъпчат волята на обикновените европейци.
'Нис матен' пише, че Франция се превръща в нещо като преподавател по кризи. Тя първа разкри болестта, показа, че французите, винаги са носител на прогрес и надежда, но също са засегнати от сянката на страховете и заплахите.
Европа винаги е била приятел на Франция, а ето, пише изданието, че за някои французи тя е източник на безпокойство, едва ли не неприятел. Европа, която напоследък показва, че нито знае коя е, нито знае какво иска.
'Телеграм' дори пише за евентуалното крушение на ЕС, докато 'Прес дьо Ламанш' посочва, че Ширак ще успее да отстои интересите на френските фермери, колкото и да е парадоксално, именно на тези, които го смъкнаха на килима, заедно с конституционния договор.
Колкото и да е страно, пише 'Репюблик дьо Сантр', всички са прави, привържениците на ДА-то щяха временно да засилят позицията на Франция, но тези на НЕ-то усещаха тревожните тенденции и ги изразиха с гласа си.
Бюджетът, добавя изданието, не отговаряше на новите реалности на разширяването. Но в бъдеще, пише 'Репюблик дьо Сантр', е повече от ясно, че няма да се гради нито Европа на ДА-то, нито на НЕ-то, а Европа на компромиса.
А как изглеждат нещата отвъд Ламанша? Според 'Таймс' бъдещето на европейския проект е доста по-различно от нагласите на Стара Европа.
Кризата може да погребе илюзииите за монетарен съюз, който неусетно прераства във федерална държава. Изданието допуска, че европейското бъдеще е в една по-проста и гъвкава система.
'Файненшъл таймс' смята, че кризата е сигнал към Тони Блеър, който разполага със своя схема, която може да 'продаде' на Европа. Изданието смята, че така ЕС ще се подготви за глобализацията.
'Сън', обичайно, напада Жак Ширак, наричайки го човек, който вкара Европа в бурята. 'Гардиън' призовава Тони Блеър да действа в председателството на ЕС така, както подобава на лидер на една от големите европейски нации.
'Монд' прави на втора страница портрет на Тони Блеър, определяйки го като 'проевропеец-прагматик', който иска да е лидер в ЕС.
'Франс соар' обаче смята, че това е битка от двете страни на Ламанша - континентът срещу Острова, галският петел срещу Албион. Нищо не върви между Париж и Лондон, смята изданието.
Битката е навсякъде, не само за земеделските субсидии, но и за олимпийските игри и в даден момент трябва да й се сложи край.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!