О питах се да променя Европа, но всъщност тя ме промени, каза пред Европейския парламент френският президент Никола Саркози в последната си реч като председател на ЕС, предаде Франс прес.
"Мисля, че всеки държавен и правителствен ръководител печели, ако се нагърбва от време на време с тази отговорност. Така той разбира, че въпреки различията помежду ни, има много неща, които ни сближават", отбеляза Саркози.
Когато имаш шанса в течение на шест месеца да опознаваш и решаваш проблемите на 27 страни, ставаш по-толерантен, с по-отворен дух и осъзнаваш, че Европа със сигурност е най-добрата идея, родена през двайсетия век и че тя е това, което ни е нужно повече от всякога, добави той.
В третото си изказване пред ЕП в Страсбург Саркози почете и евродепутатите.
"Европарламентът бе решаващ елемент за постигането на резултатите. С него бе по-лесно да се работи, отколкото с която и да било личност или институция", посочи президентът.
За ЕС няма друго бъдеще освен развитието на сътрудничеството със съседните страни, в частност с Русия, каза френският президент, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Едно от основните изпитания за ЕС бе Кавказката криза. Главната ни цел тогава бе да спрем войната. ЕС бе длъжен да поеме отговорност за развитието на събитията и ние го направихме. В крайна сметка войната бе избегната и започна изтегляне на войските.
Действията ни помогнаха не само за предотвратяване на войната, но и за запазването на единството на евросъюза, подчерта Саркози. За ЕС няма друго друго бъдеще, освен да намери приемливи условия за развитие на икономическото сътрудничество със съседките му и укрепването на мира и сигурността", добави той.
В заключителната си реч пред ЕП френският президент разкритикува европейските федералисти, посочва Би Би Си.
Би било грешка да искаме да градим Европа за сметка на страните членки, каза Саркози, изтъквайки че е противник на "европейския фундаментализъм". Той отбеляза, че законовите гаранции на ЕС към ирландците ще бъдат добавени към споразумението за асоцииране на съюза с Хърватия.
Френският държавен глава заяви, че САЩ и други страни са длъжни да се присъединят към европейския ангажимент за съкращаване на вредните емисии в атмосферата, посочва Асошиейтед прес.
Саркози прикани евродепутатите да одобрят единодушното споразумение на европейските лидери по плана за борба с глобалното затопляне въпреки елементите на неудовлетвореност, посочва АФП.
Към призива му се присъедини и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. ЕП държи последния ключ, отварящ последната врата, която ще позволи в Европа от XXI в. да настъпи подем, заяви Барозу.
Съпредседателят на групата на Зелените в ЕП Даниел Кон-Бендит предупреди, че групата му ще гласува "против" някои положения в плана за климата. Той остро разкритикува "поведението на ветропоказател" на Саркози като председател на ЕС.
"Френското председателство се държеше като ветропоказател - в един момент заявява някаква истина, в друг - изрича лъжа. Свеждате ЕП до виагра за правителствата. Нашата роля не е да ни ползват, за да накарат другите да правят нещо, което не искат", заяви Кон-Бендит след признанията на Саркози, че е използвал натиска, упражнен от евродепутатите в преговорите за климата, за да убеди 27-те да подкрепят плана.
Френският президент осъди антиевропейските изявления и поведението на чешкия президент Вацлав Клаус, чиято страна поема на 1 януари председателството на Евросъюза.
Понякога изказвания на президент на голяма европейска държава малко ме изненадват, отбеляза Саркози в разискванията с депутатите, след като представи отчет за работата на френското председателството.
Саркози разкритикува инцидент, противопоставил Клаус на председателя на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг и делегация на парламентарните групи в Прага. Никой не може да се отнася така с председателя на ЕП, нито с политическите групи в парламента, заяви той. Радвам се, че чешкият премиер Мирек Тополанек не си позволява подобно поведение.
В края на едно председателство се изказват поздравления, а не говорим за онова, за което съжаляваме, каза Саркози, преди да изрази доверието си в новия председател на ЕС - Чехия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!