Ф ренският президент Никола Саркози призна, че през първата година от управлението му са били допуснати грешки, но изтъкна, че реформите са необходими за преобразяването на Франция, предаде АФП.
В интервю-равносметка за изминалата година Саркози бе помолен да коментира ниския си рейтинг в социологическите проучвания.
Той каза, че без съмнение не е обяснявал достатъчно ясно и сам е допуснал някои грешки, и че отговорността за объркаността на французите е отчасти и негова.
Президентът обаче помоли хората да отсъдят в края на мандата му, уверявайки че е бил избран, за да доведе докрай промените, от които страната се нуждае.
Сложният международен контекст е още една причина за ускоряване на реформите, добави той.
Саркози обяви, че "ако бъде поставен въпросът за членство на Турция в Европейския съюз", той ще постави този въпрос на референдум.
Винаги съм бил против членството на Турция в ЕС, Турция не е в Европа, заяви френският президент.
"Ако някога се постави въпросът за членството на Турция в ЕС, и ако аз все още съм президент на Френската република, аз ще организирам референдум", подчерта Саркози.
Едновременно с това той призна, че е против автоматичното прилагане на принципа приемането всяка нова страна в ЕС в бъдеще да бъде предшествано от референдум във Франция.
Ако утре Швейцария поиска да стане член на ЕС, никой няма да оспорва факта, че те са европейци, и да иска референдум, добави той.
Според Саркози, френската икономика има нужда от чуждестранни работници. Въпреки това, добави той, "аз нямам намерение да предложа амнистия на всички нелегални имигранти". Той изключи възможността да се правят изключение от сега действащите имиграционни закони.
Докато съм президент, продължи Саркози, аз няма да преговарям нито с ислямисткото палестинско движение "Хамас", нито с иранския президент Махмуд Ахмадинеждад.
"Мисля, че не мога да разговарям с Хамас... Това е организация, която е обявявала, че иска да изтрие Израел от картата", подчерта той. По същата причина - заради изявленията, "че Израел трябва да бъде изтрит от картата на земята" - Саркози се зарече да не преговаря и с иранския президент Ахмадинеджад, посочва АФП.
Саркози обаче призна, че "Хамас" все пак е фактор в палестинско-израелския конфликт, но допълни, че международната общност трябва да продължи да помага на президента на палестинската автономна власт Махмуд Абас.
Ако Франция допусне "Афганистан да падне, след него и Пакистан ще се срине като кула от карти за игра", подчерта френският президент.
Според него Франция не е замесена във война в Афганистан, "тъй като огромното мнозинство от афганистанците се нуждаят от коалицията, която се намира в тяхната страна". Той добави, че е против каквито и да било преговори с представители на движението на талибаните в Афганистан.
Френският президент сподели, че е бил шокиран от действията на китайските власти срещу демонстрантите, които настояваха за независимост на Тибет.
Тибет е част от Китай, но неговата автономия трябва да се разшири, заяви Саркози. Той добави, че няма намерение да взема едностранно решение дали да бойкотира церемонията по откриването на Олимпийските игри в Пекин на 8 август.
"По това време Франция ще председателства Европейския съюз, и ще координира своите действия с останалите 26 страни членки", посочи френския президент.
Саркози бе избран за президент на 6 май миналата година в съперничество с кандидатката на социалистите Сеголен Роаял. Той спечели, получавайки 53% от гласовете на избирателите, припомня АФП.
Според проучване на общественото мнение, публикувано вчера в "Пари мач", 72% от французите днес са недоволни представянето на Саркози като президент, 65% смятат, че не изпълнява предизборните си обещания, и само 17% от анкетираните са заявили, че той е по-добър президент от предшествениците си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!