Голям биологичен ресторант в гора недалеч от Прага е новият, малко налудничав проект на звездата на изисканата френска кухня Марк Вейра.
"Това е проект, вдъхновен от сърцето, в името на изкуството да живеем различно. Биохраните са бъдещето. Следващата революция ще върне правата на природата над нашите чинии", уверява собственикът на тризвезден ресторант в Анси, Югоизточна Франция.
Идеята му е да създаде екологичен ресторант с професионална кулинарна школа и молекулярна лаборатория за обработка на горски храни - билки, листа, горски плодове и гъби - с най-напредналите техники на модерната кухня.
По думите на Вейра ресторантът "Странноприемница на горската поляна" ще е кулинарен храм от дърво и глина, проектиран от чешки архитект еколог. Той ще бъде изграден в гората близо до Бероун, на двайсетина километра западно от Прага.
На пазара в Бероун продавачът на пресни плодове и зеленчуци Зденек Моравец не е голям оптимист: "Биопродуктите няма да вървят тук, те са за богати страни като Германия или Франция, но за нас са твърде скъпи", мърмори 60-годишният мъж. Той няма никаква идея що е то молекулярна кухня.
Както навсякъде в Чехия, ястията в местните кръчми са доста консистентни: гулаш, месо със сос, свински крачета, неизменните кнедлички, зеле и картофи. Всичко това се полива с бира.
В Прага плахо пробиват магазини за биохрани, чиито клиенти са заможни представители на елита.
Но Зденек Райниш, застъпникът на проекта "Странноприемница на горската поляна", е убеден, че освен богатите чужди туристи, посещаващи Прага, в Чехия има клиентела от истински "гурмета".
Бившата комунистическа страна преживява икономически бум през последните години. Жизненият стандарт се повишава, в Прага се множат скъпите заведения. "Все още няма нито един биологичен ресторант с качествени ястия и питиета, приготвени по оригинални рецепти", казва Райниш.
Той се надява да "създаде култ към добрата храна и пиене, да изгради култура на здравословните храни и добрия вкус", далеч от масовото потребление, наследено от четирите десетилетия на комунистическия режим.
Вейра е оптимист: "Сигурен съм, че през следващите години ще настъпи хранителен шок със сила, сравнима с тази на сегашния финансов шок. Не може да се замърсява по този начин планетата и човешкия организъм", казва той.
Майстор-готвачът започва сравнително късно да проявява интерес към биопродуктите. Той говори разпалено за храните, "които не мамят, а са благодат за сетивата, за хигиената на живота и за общественото здраве". От няколко месеца той разработва екологичен проект в Маниго, родното му село във френските Алпи.
Проектът за "храма на храната" в Бероун е на архитекта Петър Суске - дървена постройка на дървени колове, подобна на традиционните ловни хижи.
Засега избраното място е бивш терен на военните, с железобетонни складове с избити врати. За разрушаването им, разчистването на терена и построяването на биоресторанта ще са необходими между 60 и 100 млн. крони (2,4 до 4 млн. евро).
Всичко е готово на хартия, но икономическата криза усложнява финансирането на проекта. Марк Вейра дава принос със своята известност, знания и ентусиазъм, чешките му приятели преговарят с частни инвеститори, с чешка финансова група и испанска хотелиерска фирма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!