Френският президент Никола Саркози поиска ЕС да приеме обща позиция за реформиране на капиталистическата система, предаде ДПА.
По време на 90-минутна дискусия по националната телевизия Саркози разкритикува ЕС заради пасивността на фона на кризата.
Не е възможно в подобна ситуация Европа да не поеме инициативата, заяви Саркози, като индиректно разкритикува чешкото председателство на ЕС и Европейската комисия.
Саркози иска Европа да има обща позиция на срещата на Г-20 на 2 април в Лондон за бъдещи регулаторни мерки. Той каза, че всички финансови институции трябва да се регулират в бъдеще, особено хедж-фондовете, местата, определяни като "данъчен рай" и рейтинговите агенции.
Успехът на стачките и демонстрациите на 29 януари, в които участваха до 2,5 млн. души, добави усещане за неотложност на дискусията, която се проведе под формата на интервю с четирима френски журналисти, отбелязва ДПА.
Саркози обеща социални мерки за най-засегнатите от кризата французи и намаляване на данъци на стойност 8 млрд. евро за предприятията и обяви, че ще продължи със своята програма за реформи във френската икономика, предаде Франс прес.
Френският лидер коментира евентуално намаляване на данъците на домакинствата от средната и ниската класа и увеличаване на социалните помощи.
Саркози заяви също, че предвижда въвеждане на разпоредби за по-добро разпределение на корпоративните приходи между служители и акционери. Той обаче не обяви конкретни мерки, защото първо трябва да бъдат обсъдени между синдикати и работодатели, отбелязва АФП.
Френският президент отхвърли възможността за увеличаване на минималната надница, но заяви, че е готов да обсъжда намаляване на данъците за близо 2 млн. работещи, отбелязва Ройтерс.
Саркози обяви, че Франция ще намали общо с 8 млрд. евро данъците за предприятията до 2010 г., като премахне непопулярен местен данък. По този начин ще се предотврати затваряне на предприятия или прехвърлянето им в други държави.
Това е кризата на века, заяви той.
Според проучвания доверието във френския държавен глава спада на фона на притесненията заради загуба на работни места и опасенията, че средствата, които се използват за спасяване на финансовия сектор отиват в джобовете на големите шефове, отбелязва Асошиейтед прес.
Междувременно френската Комунистическа революционна лига бе разпусната, за да проправи пътя на новата Антикапиталистическа партия, чиито лидери се надяват да имат по-голяма привлекателност от троцкистия си предшественик, предаде Франс прес.
Продължаваме революционната борба със средства, които са много по-добре адаптирани в сравнение с Лигата, заяви Ален Кривен, един от създателите й преди четири десетилетия. Той говори на партийна конференция в работническото парижко предградие Сен Дени, в което прехвърлянето на партията трябваше да бъде официално скрепено с вот по-късно през деня.
В петък на същото място ще се проведе тридневен конгрес за официалното създаване на новата Антикапиталистическа партия, чийто говорител и неофициален лидер ще бъде 34-годишният пощенски работник Оливие Безансено.
Той бе говорител на Лигата и заяви, че би желал да привлече троцкисти, социалисти, комунисти, либертарианци, "геваристи" и радикални еколози в новата партия. Тя твърди, че вече има в редовете си 9000 души, над 6000 повече от организацията, която наследява.
С "упадъка на капитализма" и залеза на някога могъщата Френска комунистическа партия, новата формация ще бъде "антикапиталистическа сила, с която да се съобразяват", изтъкна Кривен.
Стартът на новата партия се състои само седмица след като над милион френски работници излязоха по улиците в знак на протест срещу начина, по който президента Никола Саркози се справя с икономическата криза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!