Д окато столичните общински съветници и представителите на държавата все още не могат да се спазарят за партийните назначения в "Топлофикация - София", чуждестранни компании вече започнаха да пишат предложения до местния парламент за изкупуване на част от дълговете на дружеството към държавния "Булгаргаз".
Интерес към подобни сделки са заявили френската "Далкия" и чешката ЧЕЗ, стана ясно през седмицата.
На пръв поглед писмата на двете чуждестранни компании са изненадващи, особено при репутацията на софийската "Топлофикация" като лош длъжник.
Единственото логично обяснение за интереса им е, че вероятно ще опитат да заменят задълженията за собственост. Няма нищо чудно в това, че потенциални кредитори и инвеститори подемат инициативата, след като вече месеци наред Столичната община и Министерството на икономиката и енергетиката се занимават единствено с кадрови въпроси и процедурата за приватизация на столичното парно не помръдва. Макар че решението да се наеме международен консултант за сделката е от есента на миналата година, търгът за избора му все още се бави.
Тактиката на инвеститорите
Въпреки че и "Далкия", и ЧЕЗ са отправили писмени предложения до Столичния общински съвет, че желаят да изкупят част от дълга на "Топлофикация - София" към "Булгаргаз", и от двете компании отказаха да коментират намеренията си.
"Действително имаме интерес към изкупуване на дълговете на "Топлофикация", но на този етап няма да обсъждаме детайли", казаха от "Далкия".
Подобен е отговорът и от CEZ. Към момента задълженията на дружеството към държавния газов монополист са 131 млн. лв., при планирани 360 млн. лв. приходи за 2006 г. По груби оценки, ако всички те бъдат цедирани и заменени за собственост, "Топлофикация" ще се окаже приватизирана по-бързо от очакваното.
Предложението за цесията беше представено на общинските съветници по време на заседание на инженерната комисия. "Исках само да запозная колегите с това писмо", коментира председателят на комисията Николай Желев.
"Ние (съветниците) обаче смятаме, че първо трябва да се избере консултант и той да предложи варианти за бъдещето на "Топлофикация". Ако тези варианти включват продажба на задълженията и преценим, че това е добре, ще обявим конкурс, допълни Желев.
Възможността за изкупуване на задълженията на столичното отоплително дружество беше спомената наскоро и от кмета Бойко Борисов. Преди седмица той обяви, че общината е готова да преотстъпи на държавата дела си във фирмата срещу дълговете й към "Булгаргаз".
От енергийното министерство, което веднъж вече увеличи дела си в "Топлофикация" по тази схема, обаче този път не прегърнаха идеята. Коментарът на Румен Овчаров беше, че предложението не е актуално, защото вече се подготвя процедура за приватизацията на дружеството.
По повод интереса на "Далкия" и ЧЕЗ и Бойко Борисов, и Румен Овчаров обявиха, че първо ще се обяви процедура за избора на консултант за продажбата на дружеството и едва тогава ще се вземат каквито и да било други решения. Въпросът кога ще стартира процедурата за този избор отново остана без отговор.
По неофициална информация обаче икономическото ведомство е готово да подкрепи идеята за цесия и замяна за собственост, при условие, че има съгласието и на общината.
Работи ли схемата
Държавата вече веднъж плати част от дълговете на "Топлофикация - София" към "Булгаргаз" и именно по този начин придоби 42% в дружеството. Това стана през 2002 г. по времето на кмета Стефан Софиянски и енергийния министър Милко Ковачев. Тогава бюджетът плати 45 от общо 148 млн. лв. задължения на столичното парно към държавната газова компания, а останалите му дългове бяха разсрочени за пет години.
След като данъкоплатците финансираха схемата, ефектът е, че задълженията на "Топлофикация - София" към днешна дата не се намалени, а точно обратното. На практика обаче няма никакви гаранции, че дори и да е с частен инвеститор, подобна сделка ще се сключи по изгодна за данъкоплатците и работеща схема.
Като се има предвид скандалната сделка между "Булгаргаз" и "Мултигруп" с дълговете на врачанския комбинат "Химко" отпреди над 10 години, практиката на т.нар. цесии в България съвсем не е положителна. И проблемът не е в самия механизъм на изкупуване на задълженията, а в липсата на ясни правила, при които да става то.
В случая със софийската "Топлофикация" - ако дълговете се изкупят от сериозни чуждестранни инвеститори при ясни правила и търг, това може да се окаже нелош вариант за развитие на дружеството. Тогава обаче възниква логичният въпрос защо процедурата за продажба не се обявява, ако се разчита на това да има нов собственик, който да поеме задълженията към "Булгаргаз".
А ако бъдещето на "Топлофикация" не се изясни от нейните акционери, при това съвсем скоро, съвсем логично ще възникнат и съмненията, че с определени кандидат-инвеститори се преговаря на базата на писма за интерес, без да има каквото и да било състезателно начало.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!