Д вайсет години след края на комунистическия режим и две години след влизането в ЕС, България не е на висотата на очакванията, които предизвикваше сред партньорите си, посочва в анализ в неделния брой на парижкия "Льо Монд" Франсоа Фризон-Рош.
Специалистът по България посочва, че след неотдавнашното съкращаване на присъединителни фондове заради измами, сега страната предизвиква такова безпокойство, че някои държави от ЕС споменават за въвеждането на предпазна клауза по отношение на правосъдието, предвидена в член 38 от Договора за присъединяване.
Авторът дава като пример делото "Борилски".
24-годишният Мартин Борилски е бил студент четвърта година право в Париж. През юли 2000 г. той е убит с 93 удара с нож.
Въпреки че френската полиция събира доказателства и ги предава на българските си колеги, двамата българи, заподозрени за убийството и успели да напуснат Франция, неотдавна бяха освободени от българския съд, което предизвика недоумението на френския посланик в София, отбелязва авторът.
Статията подробно описва положението в България от 1989 г. насам по отношение на корупцията и организираната престъпност със знакови афери като убийствата на Андрей Луканов, Емил Кюлев и Георги Стоев и жестокия побой над журналиста Огнян Стефанов.
Когато държавата е слаба, превес взима законът на силата и както казва една българска поговорка: "Преклонена главица сабя не я сече", отбелязва авторът.
В този контекст българските власти, независимо дали леви или десни, не са в състояние да проявят политическа воля, за каквато настоява ЕС. Ще се правят обещания, ще се приемат по-подходящи закони, които обаче ще се прилагат зле или няма да се прилагат изобщо.
Ще се изкарат на преден план няколко случая с доказана корупция като със софийската "Топлофикация", а няколко второразредни съдии и хора, злоупотребили с европейски фондове, ще изиграят ролята на бушони.
Остава една надежда - ЕС, а възможността за него ще са предстоящите в България парламентарни избори, пише Франсоа Фризон-Рош.
За разлика от обществата в Западна Европа, българското общество очаква по-силно присъствие на Европа. Оповестената неотдавна оценка на европейския комисар за правосъдието и вътрешните работи Жак Баро може да е ефикасно средство за предизвикване на "електрошок" преди тези избори.
Ако нищо не се направи, ако Европа не отговори на обществените очаквания, ангажиментите на властите, които са в края на мандата и на края на силите си, може да бъдат приети като измама, завършва статията на френския специалист по България Франсоа Фризон-Рош във в. "Монд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!