14 години след падането на комунизма повече от половината от нацията се борят с килограмите, цитира "Франс прес" Светослав Ханджиев, според когото хората пълнеели от стрес и беднотия. Затлъстели са 18% от пълнолетните у нас, а наднормено тегло имат общо 56% от българите, от които 10% - деца на възраст между седем и 17 години.
В Европа страната ни се нареждала сред първите по този проблем, след Сърбия, Гърция, Румъния и Чехия. Според учените дефицитът на някои храни при комунизма също допринасял за по-здравословното хранене на българите тогава, а картофите, фасулът, ябълките, черешите и другите плодове и зеленчуци били достъпни за всеки.
В материала на "Франс прес" са цитирани и данни от НСИ, според които заради високите цени на плодовете и зеленчуците хората ядат между 33 и 77% по-малко прясна храна, отколкото е нуждата на организма им. Те компенсирали това с 50% повече мазнини и 24% повече хляб.
През 2002 г. българите са похарчили средно 42,5% от доходите си за храна и само 3% за дейности, свързани с почивката и свободното време, сочат официални данни, цитирани от "Франс прес". Проблемите с теглото били по-големи в районите, където безработицата е по-висока.
Агенцията разказва за 18-годишния Пламен Анчев, за когото писа вестник "24 часа". В продължение на две години момчето се хранело с вода и мед, защото той и безработната му майка били принудени да живеят с 21 лева (11 евро) месечно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!