В ъпреки бързото развитие на ресторантьорството, бистрото продължава да съществува в отделните страни, разбира се под различни форми.
Терминологията за означаване на видовете заведения за хранене също се различава. Французите държат да се прави разлика между бистро и кафене (café).
Бистрото се различава от кафенето по това, че сред предлаганото доминират нещата за ядене. В кафенетата често има ястие на деня, но няма истинско меню. В типичните парижки бистра от края на XIX в. обаче има. Именно това е времето, когато процъфтяват голямата част от този тип заведения в Париж.
Вероятно това се дължи на факта, че от една страна по тогава работниците вече изкарвали достатъчно пари, а представителите на буржоазията ядели и пиели повече. Обикновено истинските бистра имат типична атмосфера и редовни клиенти, най-често от квартала.
По отношение на кухнята бистрата предлагат повече или по-малко познати традиционни ястия, които обаче варират в различните заведения, тъй като всеки готвач добавя нещо от себе си.
Германците също си имат традиционно бистро - т.нар. кнайпе (kneipe). Типично за този тип заведения е преобладаващата дървесина в интериора, прозорците със стъклописи и, разбира се, много бира.
Характерно за немските бистра е, че може да се играе на кегли или дартс. За разлика от Франция обаче, в Германия времето на този тип заведения вече отминава и старите клубове затварят един по един, тъй като младите ги посещават много рядко.
В оригиналното kneipe съдържателят е истинският господар. Той се занимава с всичко, посреща клиентите, говори с тях. В съвременните немски заведения се набляга много повече на модерната обстановка и музиката.
Канят се ди джеи не само през уикендите, но и поне един ден от седмицата - обикновено сряда, тъй като това е денят, в който се отправя поглед към почивните дни.
Трудно е да си представим Великобритания без пъбовете, но статистиката показва, че те намаляват. Съвсем не става дума, че британците пият по-малко бира или пък вече не гледат футболни мачове.
В основата на този упадък стои гласуваният през 1989 г. закон, който разбива монопола на пивоварните и ги задължава да се разделят с по-голямата част от пъбовете си.
За последните 15 години броят на английските пъбове е намалял от 60 хил. на по-малко от 40 хиляди. Най-тревожно е положението в провинцията, където всяка седмица шест пъба затварят врати окончателно.
Днешните посетители на пъбовете са предимно млади хора между 25 и 30 години. Това са хора, чиито вкус е променен, те пият светла бира, която най-често е с чужд произход.
Сегашните пъбове нямат нищо общо с класическите, а представляват чисто и просто барове или дори ресторанти, категорични са носталгично настроените англичани.
Когато някой поиска да си вземе обикновен сандвич, получава хляб със зехтин, домати сушени на слънце, печени круши и какво ли още не, споделя Алистър Леърд, автор на книгата "Гид на добрите пъбове", един от най-добрите трудове в тази област.
Дори някой да намери хубав сандвич с шунка и горчица, той ще бъде придружен от огромна чиния пържени картофи или салата от зеле, , продължава Леърд.
Отварянето на заведения от всякакъв тип е силно изразена тенденция в България. Едни от най-модерните заведения в последните две-три години са "кофи шоповете". Както е известно, българите обичат да пият кафе и затова на българския пазар концепцията за кафе заведения много бързо се наложи.
Веригите "Onda", "Coffeheaven", "Costa" започнаха да отварят успешно едно след друго заведения. Кофи шоповете се отличават с разнообразно меню, в което се предлагат различни видове напитки от кафе и много кратка листа с неща за похапване, най-често сандвичи и сладки неща.
В социален аспект тези заведения у нас започнаха да изпълняват функцията на добре познатите западните бистра и улични кафенета.
Новите кафенета са характерни със своята стандартизирана обстановка и носят атмосфера, завладяна от духа на глобализацията. Хората ги посещават сутрин преди работа за чаша кафе, за кратка почивка по време на шопинг, по време на обедната си почивка, за среща с приятели.
Много от тези заведеня предлагат и wireless зона със свободен достъп. Така че може да седите, да пиете кафе и да початите с някой приятел на стотици километри от вас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!