Французите, които отиват в опасни зони въпреки официалните предупреждения, може да бъдат задължени да възстановят изцяло или отчасти разходите по евентуални спасителни операции.
Това се предвижда в проектозакон на френския външен министър Бернар Кушнер, предаде Франс прес.
Целта на текста е да внуши чувство на отговорност на френските граждани, които отиват без оправдана причина в опасни зони след като са били предупредени за съществуващите рискове, се казва в изявление на френското правителство.
"Държавата ще може да поиска от тях да възстановят изцяло или отчасти разходите по спасителните операции. Това ще важи и за неизпълнили задълженията си транспортни компании, застрахователи и туроператори", се казва още в изявлението.
Френското външно министерство уточни, че след като бъде приет от парламента, новият закон би трябвало да засегне по-малко от 5 процента от случаите, с които се занимава всяка година кризисният център към министерството.
Евакуирането на французи от Тайланд в края на 2008 г. например е струвало на френската държава неколкостотин хиляди евро. Целта на проектозакона е също да насърчи туроператорите да сключват по-добри застраховки.
Сред другите случаи, в които се е намесила френската държава, са отвличането на турист през май в опасна зона в Пакистан и освобождаването на семейство, пленено в открито море от сомалийски пирати.
На въпрос дали въпросното възстановяване на средства важи и при плащане на откуп, министерството отговори, че "официално Франция не плаща откуп за освобождаване на свои граждани".
Във Франция вече има закон, който предвижда възстановяване на разходи по планинско спасяване, предизвикано от непредпазливост на туристи или скиори.
Новият проектозакон е вдъхновен от сходен нормативен акт в Германия, уточни френското външно министерство.