Е два деветима лидери от Европейския съюз присъстват на откриването на Олимпийските игри, съобщава euobserver.com, цитиран от БТА.
Франция представлява официално Европейския съюз, повечето от страните членки са представени на ниско равнище, а няколко бойкотират
празненствата в знак на несъгласие с политиката на Китай в областта на човешките права.
Президентите на Франция, Словакия, Латвия, Кипър, Румъния, премиерите на Холандия и Финландия и великият херцог на Люксембург са сред 70-те световни лидери, които ще наблюдават 15-те хиляди китайски участници в спектакъла, който ще продължи три часа и половина.
Българският президент Георги Първанов няма да присъства на откриването, а ще замине по-късно, за да наблюдава изяви на българските спортисти, които се очаква да са успешни.
Франция, която в момента председателства ЕС, първоначално през март заплаши да бойкотира игрите заради насилственото разгонване на протестите в Тибет.
Евродепутатът Даниел Кон-Бендит, съпредседател на фракцията в Европейския парламент на групата на Зелените/Европейски свободен алианс, окачестви пътуването на Саркози до Пекин като равносилно с ръкостискане с Хитлер по време на Олимпийските игри в Берлин през 1936 г. по време на нацисткия режим.
"Искаше ми се Саркози да не беше пътувал за Китай, за да присъства на откриването на Летните олимпийски игри. Щеше ли да е справедливо в Германия през 1936 г. човек да отиде и да стисне лапата на Хитлер", заяви евродепутатът.
Кон-Бендит нарече Китай "тоталитарно пространство" и призова хората да мислят за китайските дисиденти.
"С китайците трябва да бъдем ясни. Ако по въпросите за правата на човека и свободите, сведем гръб или паднем на колене, нямаме никакъв шанс да защитим позициите си пред китайците. Сега е същото както и по времето на съветските дисиденти. Нещата се променят, ако един правителствен лидер приема или не дисидентите", допълни евродепутатът.
Аргументирайки се с репресиите срещу етнически малцинства и арестите на дисиденти и журналисти, Европейският парламент през април призова ръководителите на ЕС да пренебрегнат олимпиадата, като председателят на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг и председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу отказаха да присъстват на откриването.
За разлика от президента на САЩ Джордж Буш, който призова Китай да спазва човешките права, президентът на Франция Никола Саркози не спомена нито една от спорните теми в интервю за държавната китайска агенция Синхуа преди отпътуването си за Пекин.
Той само каза, че "за първи път френски президент ще участва в такава проява в качеството си на председател на ЕС". Саркози отклони покана да
се срещне с тибетския духовен водач Далай лама в Париж идната седмица.
На неправителствени организации във Франция беше забранено да устройват протести пред китайското посолство в Париж.
"Ще настояваме за напредък в човешките права, но ще го направим очи в очи. Човек не комуникира с китайците чрез вестниците", заяви бившият френски премиер Жан-Пиер Рафарен, който също е във френската делегация.
Лидерите на другите големи страни от ЕС се измъкнаха от ситуацията, като изпратиха представители на по-ниско равнище.
Германският канцлер Ангела Меркел каза, че не може да отиде на откриването на игрите, защото е на почивка. Британският премиер Гордън Браун реши да присъства на закриването. Силвио Берлускони излезе с аргумента, че в Пекин е прекалено горещо и влажно.
Италия и Испания изпратиха външните си министри. Много от по-малките страни членки последваха примера им.
Гърция също изпрати външния си министър. Швеция, Дания, Португалия и Ирландия ще бъдат представени от министрите на спорта и на културата. Австрия, Унгария и Естония обявиха, че отсъствието на техни представители няма нищо общо с политиката.
Полша зае най-крайната позиция; президентът, премиерът и всички министри от кабинета решиха да бойкотират събитието заради нарушенията на човешките права в Китай.
Премиерите на Чехия и на Литва също не направиха компромис с морала си, но смятат да присъстват на някои от спортните състезания.
Проучване в "Интернешънъл хералд трибюн" неотдавна показа, че между 23 и 44 на сто от жителите на Франция, Германия, Великобритания, Италия и Испания предпочитат лидерите им да бойкотират откриването на олимпиадата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!