Израел се отказа да иска освобождаване на пленения израелски ефрейтор Гилад Шалит в замяна на вдигане на блокадата на ивицата Газа, заяви Айман Таха, преговарящ от Хамас пред египетската телевизия, цитиран от Франс прес.
Таха каза, че Израел вече не свързва постоянното отваряне на пунктовете с ивицата Газа със съдбата на Шалит, който бе пленен през юни 2006 г.
Израел няколко пъти обяви, че ще вдигне блокадата срещу ивицата Газа, която от юни 2007 г. се контролира от Хамас, когато палестинската групировка освободи пленения войник, припомня АФП.
Вчера Таха бе спрян на пропускателния пункт Рафах, след като гранични служители откриха в неговия багаж близо 12 млн. долара, предаде ДПА. Той обаче бе допуснат да се върне в ивицата Газа, след като египетските власти настояха да сложи парите в банка в град Ариш, съобщи телевизия "Ал Арабия".
Шестчленната делегация на Хамас, която води вчера разговори в Кайро с египетски посредници за предложеното дълготрайно примирие в Израел, ще се върне в египетската столица в събота, за да даде окончателен отговор на египетското предложение.
Главният израелски преговарящ Амос Гилад също беше в Кайро за преговори на високо равнище с египетски представители за евентуалното примирие.
Франция и САЩ постигнаха споразумение да настояват за отваряне на пропускателните пунктове с ивицата Газа за преминаване на хуманитарна помощ, заяви френският външен министър Бернар Кушнер, цитиран от Франс прес.
Изказването на Кушнер бе след среща при закрити врата и частен обяд с американския държавен секретар Хилари Клинтън, което бе първият контакт на високо равнище между САЩ и Франция след встъпването в длъжност на американския президент Барак Обама, отбелязва Асошиейтед прес.
Макар не винаги между нас да има 100% съгласие, приятелството между нашите две страни е много здраво, заяви Кушнер.
Клинтън, от своя страна, нарече връзката между двете страни "една от най-старите и близки, които САЩ има в света". Тя приветства усилията на френския президент Никола Саркози да осигури примири във войната между Русия и Грузия миналия август.
Кушнер и Клинтън обявиха, че разговорите им са включвали също ядрените дейности на Иран, насилието в размирния судански район Дарфур и затварянето на американския център за задържане в Гуантанамо.
Клинтън се пошегува, че разговорите им "обиколили света", но заяви, че са се съсредоточили върху Близкия изток.
Кушнер каза, че не се водят преговори с Хамас, защото групировката не е част от мирния процес. Клинтън отново обяви, че САЩ няма да преговарят с Хамас, докато организацията не отхвърли насилието и не признае Израел.
Хилъри Клинтън е избрала да посети Индонезия като първо задгранично пътуване, тъй като иска да протегне ръка на мюсюлманския свят, заяви говорител, цитиран от АФП.
Индонезия е важна страна за САЩ като най-голямата нация с мюсюлманско население, изтъкна говорителят на Държавния департамент Робърт Уд в отговор на журналистически въпрос.
Клинтън ще се срещне с висши индонезийски представители в Джакарта, за да обсъди "близкото и нарастващо партньорство с Индонезия и перспективите за общите интереси в югоизточна Азия".
Посещението е насрочено за 18-19 февруари, непосредствено след спирката й в Япония и преди визити в Южна Корея и Китай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!