К ак може алкохолизмът да бъде преборен? В Полша на помощ идва религията: тези, които имат проблеми с алкохола, се заклеват пред църквата и бог да се въздържат от употребата му.
Проблемът е изключително сериозен. Доказват го цифрите - милион и половина от общо 38 млн. поляци злоупотребяват с алкохола. Католическата църква взе под крилото си Асоциацията на анонимните алкохолици.
Използваните методи са доста странни, разказва Матеуш. Той прекарва всичките си отпуски в североизточната част на страната, в селски район, силно пострадал от безработицата, а оттам и от алкохолизма.
"Нашите съседи са земеделци. Те имат обичай да си организират алкохолни празници всяка вечер. Единственият начин да се избегне това, но пък и да не ви помислят за странник, е да кажете, че сте се заклели пред бог да не пиете.
Свещениците активно се борят срещу алкохолизма. Те раздават малки бележници, в които се отбелязват обещанията за въздържание. Но когато казах, че съм се заклел пред църквата да не пия, съседът ми каза: "Що за глупост си направил?"
Оказва се, че свещениците преминават през специално обучение, за да помагат на хората да се откажат от чашката. Църквата работи в тясно сътрудничество с Асоциацията на анонимните алкохолици.
Ето какво споделя отец Томаш:
"Създадохме т.нар. "книги на трезвеността". Много хора идват да ни видят и да се опитат да се въздържат една седмица. Понякога периодът е един месец, една година...
Спомням си, че когато бях в град северно от Варшава винаги имаше по някой, който да звъни на портата на манастира. Отговаряше някой от отците, следваше разговор, а накрая човекът се заклеваше повече на не пие, като се записваше в книгата"
Понякога обещанието е сериозно, в други случаи клетвата се нарушава още на следващия ден.
Важно е обаче желанието за борба. То е голяма крачка по пътя на оздравяването.
"Книгата на трезвеността" остава в църквата, тя не може да попадне в нечии други ръце. Става дума за нещо само между Господ и човека с проблем.
Не може да се твърди със сигурност дали църквата е оказала най-голямо влияние, но статистиката сочи, че поляците предпочитат все повече бира и вино за сметка на силноалкохолните напитки.
Франция е на първо място в Европа по смъртни случаи, свързани с алкохолизма.
Годишно умират 45 хил. души, които имат проблеми с пиенето.
Наред с това Франция държи 20% от световния пазар на вино. Добрата бутилка вино е част от културата на всеки уважаващ себе си французин.
Вероятно нещата са на път да се променят, ако се вярва на доклад, публикуван наскоро. В него се посочва, че алкохолизмът като проблем не се разглежда внимателно във Франция.
Алкохолът не е обикновен продукт, а дрога, отбелязва авторът на изследването, който е директор на телевизионната агенция КАПА.
Освен това е и бивш алкохолик.
Вероятно затова текстът е толкова ясен и разбираем. Очевидно има и до кого да достигне. Един от всеки десет французи има болест, свързана с алкохола, 5 млн. души злоупотребяват със спиртните напитки, а 2 млн. са напълно зависими от тях.
Според някои в България пиенето е като спорт.
Неслучайно и един от любимите празници тук е Трифон Зарезан. Мнозина смятат, че употребата на 100 мл алкохол дневно не вреди, дори напротив - полезна е.
На практика ежедневната почерпка далеч надвишава 100-те мл. Според статистиката 450 хил. българи системно прекаляват с консумацията на алкохолни напитки.
Жените развиват зависимост към спиртните напитки по-бързо от мъжете, а лекарите твърдят още, че отделенията по токсикология са пълни с препили тинейджъри.
Най-малкият пациент в токсиколията на института "Пирогов" е бил на 13 години.
Масовото предлагане на фалшив алкохол у нас води до алкохолни натравяния.
Според анонимни любители на чашката има разлика между зависимостта от алкохола и простото напиване: Пияниците живеели, за да пият, а зависимите от алкохола пиели, за да живеят.
Тези, които са осъзнали порока си, са се подложили на лечение в клиниката в Суходол. Ако там успеят да надмогнат зависимостта си, продължават борбата в клубовете на анонимните алкохолици. В София те се събират на три места. Подобни структури - американски "патент", съществуват и в страната.
Отскоро в борбата срещу алкохолизма се е включила и православната църква. В няколко храма се чете акатист на Пресвета Богородица "Неопиваща чаша". Задачата е трудна, но се очаква зависимите да направят първата крачка и да отидат на църква, за да слушат молитвата в петък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!