М одерната инфраструктура и качественото образование са основните елементи на развитието, заяви пред участниците в международната конференция в Доха президентът Георги Първанов.
Форумът бе открит официално днес в катарската столица и неговата цел е да направи преглед на изпълнението на Консенсуса от Монтерей за финансиране на развитието.
В конференцията участват държавни глави, правителствени ръководители, министри, президенти на международни финансови институции. Пред делегатите от името на Европейския съюз говори френският президент Никола Саркози.
Българският държавен глава се присъедини към съболезнованията на участниците в конференцията по повод жертвите на атентатите в Мумбай.
В изказването си Георги Първанов подчерта, че изграждането на транспортна, енергийна и комуникационна инфраструктура е един от най-ефективните начини за насърчаване развитието на всяка отделна страна, регион или континент.
Само коренно обновена инфраструктура в съчетание с по-прозрачни условия за търговия и по-малко бариери пред нея ще насърчат туризма, бизнеса и икономиката на развиващите се държави и ще ги направят конкурентоспособни на световните пазари, посочи Първанов.
Той обаче отбеляза, че страните и регионите трябва да поемат своята отговорност в този процес.
Някои нови предизвикателства като финансовата, енергийната и продоволствената криза поставиха още по-остро въпроса за изкореняване на бедността и осигуряване на достойно бъдеще на всички хора по света и най-вече на тези от развиващите се страни, каза още Първанов.
По думите му България изцяло споделя мнението, че само национални спасителни мерки не са достатъчни, - необходима е и координирана международна реакция, която да заложи основните принципи на световната икономика на 21 век - обществен контрол, прозрачност и точна оценка на рисковете.
Първанов подчерта, че България успешно е преминала прехода към демокрация и свободна пазарна икономика, показала е устойчиво висок икономически растеж, превърнала се е в привлекателно място за туризъм и инвестиции, безработицата рязко е намаляла. Затова си поставя и по-амбициозни задачи, съизмерими с тези на другите държави членки на ЕС.
По думите на президента трансформирането на България от бенефициент на международна помощ в донор прави още по-значителен нейния принос в международното сътрудничество.
Вторият фактор за устойчиво развитие е образованието, посочи Георги Първанов. Като припомни приноса ни в обучението на студенти от Африка, Азия и Латинска Америка, той заяви, че страната ни ще продължава да отстоява нуждата от качествено и модерно образование, достъпно за всички.
В заключение държавният глава посочи, че този форум се провежда в трудно време, когато икономическата и финансовата ситуация в света поставят сериозни допълнителни предизвикателства пред усилията за изпълнение на Целите на хилядолетието за развитие.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, президентът на Франция Никола Саркози и иранският президент Махмуд Ахмадинеджад също произнесоха речи.
Бан Ки-мун отправи призив към страните, борещи се с тероризма, да не позволят тази борба да отклони вниманието им от войната срещу бедността. Според генералния секретар на ООН борбата с бедността е точно толкова важна, колкото и борбата с терора.
Френският президент Никола Саркози, чиято страна е ротационен председател на ЕС, успокои бедните страни, главно тези от Африка, че помощта, която Европа е обещала за тяхното развитие, няма да бъде пожертвана заради световната финансова криза.
Саркози е единственият държавен глава от най-развитите икономики, който присъства на форума в Доха.
В речта си иранският президент Махмуд Ахмадинеджад призова за съпротива срещу алчността на капитализма. Той препоръча да не се реформира един световен финансов ред, който вече е в разпад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!