С лед щастливата развръзка със завръщането на българските медици в родината им, продължават питанията каква е цената на свободата, както и какъв е ангажиментът, който поема Европа към Либия.
Еврокомисарят по външните отношения Бенита Фереро-Валднер напомни пред РФИ, че Либия е единствената страна, която до този момент няма рамково споразумение или споразумение за асоцииране с ЕС.
"Това е нещо, за което и ние трябва за съжаляваме. Защото има много голям имиграционен поток, който идва през Либия. И е естествено да работим с Либия, която е не само средиземноморска страна, но и кръстопът между Средиземноморието и Африка, където играе важна роля.
Може да се каже, че днес отваряме нова страница. Що се отнася до въпроса за компенсациите, то разбира се, че мога да дам отговор.
Фондът в Бенгази получи пари от либийска страна - става въпрос за 461 млн. евро. Сега казваме, че след като медицинските сестри се завърнаха в Европа, ние ще потърсим по доброволен начин набиране на средства.
Ще има правителствени и неправителствени донори, но винаги на доброволен принцип.
Но искам да подчертая и нещо друго. В меморандума, който аз подписах с либийската страна, се ангажирах да предложа това споразумение на вниманието на Съвета на външните министри на ЕС. Те трябва да дадат на нас, в Европейската комисия, мандат за преговори и след това вече в рамките на самите преговори ще се уточни съдържанието на споразумението.
Не сме говорили за петрол, имате моята дума", заявява Бенита Фереро-Валднер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!