Министерството на културата и Програмата на ООН за развитие (ПРООН) обявиха днес, че с грант от 606 000 долара от Фондация "Бил и Мелинда Гейтс" се поставя началото на проекта "Българските библиотеки - място за достъп до информация и комуникация за всеки".
Целта е
информацията и комуникациите да станат достъпни за повече хора,
а обществените библиотеки да предоставят безплатен достъп до компютри, интернет и обучение.
След подготвителната фаза до края на март 2009 г. Министерството на културата и ПРООН ще представят пред фондацията на създателя на "Майкрософт" програма, която в рамките на 3 до 5 години да подпомогне усилията на близо 1200 обществени библиотеки да предоставят свободен достъп до компютри, интернет и обучение по компютърни умения.
Планът ще се основава на 12-месечно проучване на потребностите на обществените библиотеки.
Фондацията ще предостави средства за купуване на компютри, за обучителни програми, техническа помощ, застъпничество, оценка и управление на процеса.
"Майкрософт", в рамките на иницативата "Глобални библиотеки", ще направи значително дарение на софтуер според заявените нужди.
Финансирането от Фондация "Бил и Милинда Гейтс" след подготвителния етап ще зависи от готовността на
националните и местни власти да съфинансират програмата
като модернизират инфраструктурата на обществените библиотеки, поемат разходите за библиотечния персонал, обезпечават интернет връзките и осигуряват устойчивост на програмата.
Министерството на културата ще води проекта, а партнори са Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, Съюзът на библиотечните и информационните работници и Националното сдружение на общините. Програмата на ООН за развитие ще бъде изпълнителна агенция.
От Министерството на културата напомнят, че
България разполага с развита мрежа от обществени библиотеки,
създадена през 70-те години на ХХ в., когато значителни средства са инвестирани в нови сгради, оборудване, книжен фонд и обучение на персонала.
Проучване от 2006 г. на тема "Готовност на българските библиотеки за трансформация в центрове на знание на информационното общество", направено по поръчка на ДАИТС, сочи, че повече от половината обществени библиотеки (от общо 2814) имат различна степен на информационна и професионална готовност да участват в инициативата "Глобални библиотеки" на Фондация "Бил и Мелинда Гейтс".
След април 2009 г. Министерството на културата ще увеличи субсидията за читалищния персонал, за да покрие разходите по създаването на едно допълнително работно място във всяко обществена библиотека, обхваната от инициативата.
В момента само едно от девет домакинства у нас разполага с достъп до интернет, едва 30% имат компютри. Много хора не са в състояние да ползват услугите на електронното правителство, да търсят работа он-лайн, да получават повече здравна информация или да общуват със семействата и приятелите си чрез интернет.
България е на последно място в ЕС по отношение на достъпа до интернет на домакинствата.
Едва 5% от ромите и 7% от турското малцинство са ползвали интернет през 2005 г., което фактически ги изключва от глобалното информационно общество. Но над 80% от учениците от 9-12 клас в началото на 2006 г. са използвали интернет.
Водена от разбирането, че всеки живот е еднакво ценен,
Фондация "Бил и Мелинда Гейтс"
съдейства за това, всички хора да водят здравословен и творчески начин на живот. В развиващите се страни Фондацията помага на хората да се избавят от глада и бедността и да живеят в по-добро здраве.
В Съединените щати съдейства за по-широк достъп до образование и по-добър живот на всички - и по-специално на хората с ограничени възможности. Базирана в Сиатъл, Фондацията се ръководи от главния изпълнителен мениджър Пати Стонсфайър и съпредседателя Уилям Х. Гейтс-старши, под ръководството на Бил и Мелинда Гейтс и Уорън Бъфет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!