Над 70% от кражбите на автомобили се извършват в столицата и големите градове - Варна, Бургас, Пловдив, констатира още докладът. Миналата година предпочитан обект на посегателства са били европейските марки: "Фолксваген" (2108 автомобила), "Ауди" (1550), "Мерцедес" (1481), "Опел" (814), "ВАЗ" (744), "Форд" (518), "Фиат" (460), БМВ (З80) и др.
През деветте месеца на т.г. тази тенденция не се е променила, сочи статистиката на МВР - отново най-крадени са фолксвагените (1652), аудитата (1265), мерцедесите (1125), опелите (534), ВАЗ (445), "Форд" и БМВ (по 338), фиатите (319) и др. Само 6% от тези автомобили са собственост на чуждестранни юридически и физически лица.
Основният доклад на конференцията описва и методиката на кражбите: откраднатите коли се укриват временно в специално оборудвани бази, като на онези, които са предназначени за продажба в страната и чужбина, се променят идентификационните номера и се изготвят фалшиви документи, а в някои случаи извършителите сменят само регистрационните табели и сами ползват колите. Данните от полицейската статистика сочат, че по-уязвими са автомобилите без пълна застраховка, маркировка, аларми, стикери.
Анализът на престъпленията, свързани с МПС, е установил и чувствително увеличение на застрахователните измами. По неофициални данни такива са около 25-30 % от регистрираните противозаконни отнемания на автомобили. Това е сравнително ново престъпление и само при добро взаимодействие между МВР и застрахователните компании може да му се противостои ефективно, изтъква докладът.
В България застрахователните измами с МПС се извършват главно чрез фалшифициране на застрахователния случай: инсцениране на кражба или грабеж, на палеж или пътно-транспортно произшествие, както и чрез т.нар. "двойно застраховане" - на една кола в няколко дружества, за да се получи обезщетение от всяко от тях.
Зачестявали и случаите, когато собственици на стари автомобили ги обявяват за издирване, след като са ги продали за вторични суровини или за части.
Данните за извършените посегателства срещу МПС, изнесени в доклада пред Петата международна конференция "Застрахователни измами, кражба и контрабанда на МПС", очертават няколко основни тенденции, обобщава пресцентърът на МВР:
- Нараства относителният дял на престъпленията, последвани от искане на откуп. По данни на полицейската статистика тези посегателства са около 60% от всички случаи. Този процес се стимулира допълнително от липсата на застраховки при по-голяма част от автомобилите от среден и нисък клас.
- Увеличават се фиктивните кражби, при които колите се разглобяват и се търси застрахователно обезщетение. Тези случаи, заедно със случаите на легално изнесени от страната и после обявени за откраднати автомобили, съставляват около 20% от противозаконните отнемания.
- От края на миналата година е установена тенденцията да се регистрират "автомобили двойници", които отговарят на редовно регистрирани в страната или в чужбина. Дублирането става без знанието и съгласието на собствениците на "оригиналните" автомобили.
- Нарастват случаите на незаконно придобиване на МПС чрез застрахователни и лизингови измами. Характерно при тях е участието на собственика или наемателя на автомобила, който го продава на определена цена, а освен нея получава и застрахователно обезщетение. При тази схема криминалните групи имат достатъчно време за обработка и продажба на автомобила. Този вид престъпления се разкриват трудно, тъй като до момента на съобщението за изчезване колата вече е препродадена няколко пъти.
Националната полиция извършва съвместно с РДВР-Пловдив проверка на сигнали за 60 МПС, станали обект на застрахователни измами.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!