Фу ултетът ще посрещне будните студенти с три нови програми ? ?Технологично предприемачество и иновации в информационните технологии?, ?Нанооптоелектроника и информационни технологии? и ?Изчислителна математика и математическо моделиране?.
Факултетът по математика и информатика (ФМИ) към СУ ?Св. Климент Охридски? организира на 12 юли ?Отворени врати? за магистърските си програми. От 17 часа в зала 200 на ФМИ ще бъдат представени подробности за курсовете в направление ?Математика?, а от 18 часа в зала 325 ? за направление ?Информатика?. Срокът за подаване на документи за студентите, които желаят да се запишат за образователно-квалификационната степен ?магистър?, е от 20-ти до 28-ми септември 2007 г.
Кратка информация за предлаганите от ФМИ магистърски програми и условията за прием могат да бъдат намерени на адрес: http://www.fmi.uni-sofia.bg/education/magisters/.
Новите магистърски програми, които предлага ФМИ, са три.
?Технологично предприемачество и иновации в информационните технологии? е със срок на обучение 3 семестъра, като се предлага единствено в редовна форма на обучение.
Обучението разширява знанията на студентите в сферата на общото управление и предприемачество, и в частност международните стандарти и конюнктура за стартиране на бизнес в областта на информационните технологии, стратегиите за въвеждане на нови високотехнологични информационни продукти, управлението на иновационния процес и трансфер на знания, стратегии за устойчиво развитие и растеж. Студентите, завършили програмата ще могат да се реализират в бизнес организации в сферата на високите технологии като мениджъри, аналитици, проектанти в развойната дейност, експерти, консултанти и други със задълбочени аналитични знания и умения в областта на управлението и иновационния трансфер в информационните и телекомуникационни технологии, е-бизнес, е-управление, мениджмънт на знанията др. Те ще имат необходимите знания и умения да стартират собствена компания. Студентите ще придобият добра основа за изследователска работа и докторантура по въпросите на управлението, технологичния трансфер и иновациите в областта на информационните технологии, както и за преподавателска дейност. Магистърската програма се реализира в сътрудничество с Университета в Бъркли, САЩ, и с помощта на Intel. В програмата ще бъдат привличани български и чуждестранни преподаватели и експерти.
Друга от новите магистърски програми е ?Нанооптоелектроника и информационни технологии?. Тя също е с срок на обучение 3 семестъра и редовна форма на обучение. Целите на тази програма са да даде теоретична и практическа подготовка по физиката на наноразмерните структури за оптоелектрониката, по принципите на тяхната технология, както и по приложението на съвременните информационни технологии в науката и практиката. В рамките на курса студентите ще получат подготовка и по информационни технологии, обработка на данни и моделиране, която може да бъде използвана и като независима допълнителна квалификация при бъдещата реализация на завършилите студенти.
Програмата ?Изчислителна математика и математическо моделиране? е сред другите нови курсове. Тя е за бакалаври, завършили ФМИ, природонаучни или технически факултети. Отново е със срок три семестъра и е в редовна форма на обучение. Дипломиралите се магистри ще могат да работят във фирми, разработващи и използващи софтуер за изследвания чрез математически модели; в приложно-научни звена и фирми в промишлеността; във висши учебни заведения; в научни институти и центрове в съответна област на науката или техниката. Магистърската програма дава база за продължаване на обучението чрез докторантура по специалностите ?Изчислителна математика? и ?Математическо моделиране и приложение на математиката?.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!