Н ова вратичка за отваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" откри енергийният министър Румен Овчаров, съобщава "Стандарт".
Страната ни започва процедура за спасяването им, без да иска преразглеждане на договора за присъединяване към ЕС.
Тя предвижда влизането в действие на чл. 36 от договора, който позволява при кризисна ситуация страната ни да вземе съответни мерки, допълва вестникът.
Той съобщава, че АЕЦ "Козлодуй" е внесла искане за повишаване на изкупната цена на тока с 24% от 1 юли.
Токът за бита може да не поскъпне от 1 юли, ако се намали печалбата на енергоразпределителните дружества, цитира "Стандарт" директора на централата Иван Генов.
"Договорът ни с Европа ще спасява реакторите", е заглавието на "Труд". Той цитира шефа на представителството на Еврокомисията у нас Майкъл Хъмфрис, че "всякакво искане за отваряне на блоковете ще бъде неприемливо и по-добре да бъде забравено".
"Спирането на 3 и 4 блок в края на 2006 г. породи постоянен дефицит, който повиши драстично цените на електроенергията в региона на Югоизточна Европа, пише "Дума" в челния си материал, като цитира декларация на енергийни министри на страни от Югоизточна Европа.
Електроенергията ще поскъпне от 1 юли и освен личните ни джобове тя ще засегне пряко индустрията, която винаги е в основата на националния просперитет", коментира "Пари" в материал със заглавие "Фирмите във фризера след токовия удар".
За амнистия на данъчните и осигурителните измами настояват от Българската стопанска камара, извежда на първа страница "Труд".
Това са част от мерките, които камарата предлага за борба със сивата икономика и оздравяване на осигурителната система.
"Условието за опрощаване на старите дългове към НОИ е прегрешилите компании да започнат да осигуряват служителите си върху реалните им заплати", допълва "Сега", за когото темата също е водеща.
Идеята е да се определи краен срок, в който предприятието да приведе в ред счетоводните си документи.
"5 млрд. лв. делят БДЖ от нивото през 1988 г.", казва пред "Сега" транспортният министър Петър Мутафчиев. Неизяснената собственост ни забави с процедурите по продажба на имоти на железниците, посочва той.
Мутафчиев информира, че централната гара в София ще бъде дадена на концесия. Според него бизнесът трябва авансово да финансира БДЖ.
"Да отворим данъчната ножица за бедни и богати", апелира зам.-министърът на финансите Георги Кадиев в интервю за "Стандарт".
Смятам за добра политика вдигане на необлагаемия минимум, премахване на една от трите ставки и разтягане на диапазона между останалите две, за да има прогресивна скала на данъка и да се администрира по-лесно, посочва той.
Кадиев съобщава също, че е бил предложен да влезе в листата на левицата за европарламента и е дал съгласието си, но дали ще попадне в листата е въпрос на решение на органите на БСП.
Зам.-министърът на околната среда Любка Качакова свиква на 19 март Висшия консултативен съвет по водите, съобщава "Труд".
На заседанието ще бъде разгледано състоянието на язовирите за питейно и битово водоснабдяване, причината е предполагаемото засушаване от липсата на сняг.
"24 часа" коментира споразумението ни с Гърция за Места в материал със заглавие "Места - първа водна война". Според Любка Качакова споразумението е неизгодно за страната ни, пише вестникът.
"Всичко по сделките с имоти - на едно място" пише "Труд", който информира за открития Райфайзен жилищен център.
В него ще се предлагат всички услуги за покупко-продажба на имоти - консултиране, застраховане, отпускане на кредити, извършване на пазарна оценка, правни съвети. Темата е челна за "24 часа".
"Очертава се нов екофронт - био- срещу генно земеделие", е челното заглавие на "Дневник". Причината е обсъжданото либерализиране на закона за генетично модифицираните организми.
"Пазим земята от "лоши" чужденци". И губим пари", пише в рубриката "Анализи" на "24 часа" изпълнителният директор на Института по пазарна икономика Светла Костадинова.
Не е ли време да проумеем, че българската икономика трябва да расте в пъти по-бързо от европейската, за да достигнем средното равнище на доходи, и затова трябва да сме отворени и конкурентни за чуждестранни инвестиции, допълва тя.
"Чистим града от сергии и павилиони", казва пред вестника главният архитект на София Петър Диков.
За спирките сме одобрили три типа - само спирков знак, знак с навес и това плюс будка за билети или вестници, разказва той.
Диков съобщава още и за проекта за тунел под околовръстното шосе от бул. Бъкстон до бул. "Цар Борис Трети". Така ще освободим и хората от шума и
притесненията на големия трафик и ще спестим отчуждаването на имоти, обяснява архитектът.
"Звездите на хотелите не значат нищо", казва пред "Монитор" Румен Драганов, Директор на Институт по анализи и оценки в туризма.
Валидна е оценката в брошурите на туроператорите, където всеки си слага собствен знак за качество, коментира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!