Това се казва в доклад на постоянната подкомисия за разследвания към американския Сенат, цитирана от електронното издание "Хюстън хроникъл".
"Бей Ойл", надявайки се да получи иракски петрол, се свързала с руски фирми чрез Дионисиев, който бил добре познат на петролната индустрия в Русия, уточнява БНР.
През 1998 г. фирмата подписала споразумение за купуване на суров петрол за руския политик Владимир Жириновски, но след като тогавашният иракски премиер Тарик Азис заявил, че иракчаните не правят бизнес с US фирми "Бей Ойл" намерила руския посредник "Нафта Москва", съветван от Дионисиев как да преговаря с иракчаните.
Разкритията на сенатската подкомисия бяха оповестени месец след като съд в Ню Йорк обвини българина и директора на "Бей Ойл" Дейвид Чалмър, че са давали милиони долари подкупи на Саддамовия режим.
Според сенаторите около 1/3 от петрола, продаден от близкоизточната държава чрез програмата "Петрол срещу храни", е бил предоставен на Русия, като по този начин Саддам възнамерявал да убеди страната, която е постоянна членка на Съвета за сигурност на ООН, да лобира за вдигане на санкциите срещу Ирак, допълва Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Твърди се, че петролът е бил предоставен на руски политици, сред които и бившият шеф на кабинета на президента Путин.
Голяма част от информацията, предадена на сенатската комисия, идва от бивши високопоставени служители на иракския режим, уточнява Би Би Си като припомня, че миналата седмица същата комисията заяви, че разполага с доказателства, според които бившият френски министър Шарл Паскуа и британският политик Джордж Галъуей са получавали петролни ваучери.
Обвиненията бяха категорично отречени и от двамата, а утре Галъуей ще бъде във Вашингтон, за да даде показания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!