62-годишният Киаростами е носител на "Златна палма" от Кан'97 за филма си "Вкус на череши". Той е посещавал САЩ седем пъти, а през 1996 г. в рамките на нюйоркския фестивал бе включена ретроспектива с негови творби. Режисьорът трябвало да представи в Ню Йорк новата си лента "Ten" (Десет), която вече имаше две прожекции във фестивалната програма. Филмът разказва за жена, която превозва с колата си хора от единия до другия край на Техеран, а действието се развива изцяло в автомобила.
След като научил, че биографията му подлежи на тримесечен проучвателен период, Киаростами отказал да подаде друга молба с мотива, че кариерата му на кинорежисьор говори сама по себе си и че ако това не е достатъчно, няма смисъл да се моли.
Режисьорът, чиято родина бе набедена от US президента Буш за част от "оста на злото", планирал да остане в САЩ девет дни, през които трябвало да посети и два университета - Харвард и Охайо стейт юнивърсити. Вузовете и оргкомитетът на фестивала също се опитали да съдействат пред властите, но безуспешно. Виза за ирански гражданин, и то мъж, се получава много, много трудно, заявиха организатори на кинофорума в Ню Йорк. Те допълват, че Киаростами е посещавал САЩ и преди, но с всяка година изискванията към региона, от който произхожда той, ставали все по-големи.
В знак на солидарност известният финландски режисьор Аки Каурисмаки (автор на филмите с групата "Ленинград каубойс", показвани и у нас) също отказа да посети САЩ и да се включи в нюйоркския фестивал. Той обясни бойкота си с думите: "Ако възпрепятстват международния културен обмен, какво ни остава? Обменът на оръжие ли?... При тези обстоятелства съм принуден да отменя участието си - ако настоящото правителство на САЩ не желае един иранец, едва ли ще им е необходим и финландец - ние дори нямаме нефт...". В Ню Йорк вече се върти неговият "The Man Without a Past" (Човек без минало), който по-рано тази година спечели две награди в Кан.
От Държавния департамент коментирали, че към иранците се прилагат повишени мерки за сигурност, тъй като страната им е в списъка на държавите с тероризъм, допълва "АП". Преди две седмици жертва на този затегнат контрол станаха и 22-ма музиканти от Куба, които не успяха да получат визи, за да участват в раздаването на наградите "Латино-Грами" в Лос Анджелис. Сред тях бе и джаз пианистът Чучо Валдес, носител на "Грами".
"Ню Йорк таймс" припомня, че миналата година членовете на иранска театрална трупа, която трябваше да има спектакъл по време на фестивала в "Линкълн център", също не получиха виза с мотива, че са потенциални икономически имигранти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!