Рационализиране на болничното обслужване, структурата и броя на лечебните заведения и баланс между потребностите от болнична помощ и необходимите ресурси е основна цел на документите, посочи министърът на здравеопазването Божидар Финков.
Стратегията формулира проблемите в болничната система: ограничено финансиране на неефективни структури, свръхкапацитет от болнични легла и медицински персонал, липса на действаща методика на заплащане за извършена дейност, голяма задлъжнялост на болниците, липса на адекватна инвестиционна политика и инвестиции, наличие на значителен дисбаланс в доходите на работещите в болничния и извънболничния сектор, наличие на нерегламентирани възнаграждения сред медицинските специалисти, липса на интегрирана информационна система, подпомагаща управлението и контрола на разходите, неефективен мениджмънт и др.
След стартирането на реформата в болничната помощ за периода 2001-2002 г. беше постигнат положителен напредък в решаването на част от тези проблеми, посочи министър Финков. Броят на болничните легла е намален с 12.65%, а на медицинския персонал ? с 6 на сто. Въведено е допълнително заплащане на болниците за извършени дейности по клинични пътеки от НЗОК. Частично е компенсиран дисбалансът в заплащането на работещите в болничния и извънболничния сектор, чрез заплащане на изпълнителите на болнични услуги на 40% от стойността на клиничните пътеки. Въведени са медицински стандарти по основните и профилни медицински специалности, както и механизъм за финансиране на болниците според броя на преминалите пациенти.
Планира се и е в процес на реализация обучението на изпълнителните директори по здравен мениджмънт, интегрираната информационна система за контрол върху разходите, системата за проследяване и оценка на качеството на медицинската помощ, създаването на условия за развитие на доброволни здравноосигурителни фондове, въвеждането на пазарни механизми, които да гарантират естествената селекция в броя и териториалното разпределение на болничните заведения.
Преструктурирането на болничния сектор ще се извърши възоснова на анализ на социалните, технологичните, икономическите и политическите фактори, както и на географските особености и инфраструктурата в отделните райони, както и използваемостта на здравните ресурси.
В резултат на тези анализи част от болниците могат да бъдат преобразувани в лечебни заведения за медицинско обслужване на хронично болни и лица с увреждания. Налага се реформа и в системата на психиатричните болници в съответствие с принципите за ресоциализиране на психично болните. Ще бъдат изградени дневни психо-социални центрове, които ще поемат грижите за пациентите без откъсване от семейната и социалната им среда.
Преструктурирането на болничния сектор по региони ще протича успоредно с максималното използване на капацитета и при разширяване на обхвата на извънболничната медицинска помощ, предвижда стратегията. Ще се подпомага развитието на всички форми на извънболнична помощ, включително разкриване на легла към лечебните заведения за извънболнична помощ, преминаване към структури за "еднодневна хирургия", домашно обслужване от медицински персонал.
Програмата за преструктуриране на болничната помощ и развитие на общинското здравеопазване стартира от началото на 2003 г. в пилотни области.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!