С наближаването на парламентарните избори в Турция, които обиконовено са синоним на несигурност и опасност, деловите среди и анализаторите, уверени в подновяването на досегашното мнозинство и в устойчивостта на националната икономика, демонстрират рядко срещано спокойствие. Миналата седмица
Истанбулската борса отбеляза рекорди,
като основният й индекс IMKB-100 нарасна за пет работни дни от 4,39 процента до 52.086,68 пункта.
В доклад, предаден на нейните клиенти, банката за инвестиции "Ak Yatirim" прогнозира скок с 15% на този индекс, до 57,650 пункта, ако нейните предизборни прогнози се реализират по време на изборите в неделя.
Според тези прогнози досегашното мнозинство на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) - формация, която е с ислямистки корени, но днес се определя като демократична и консервативна, - ще получи 39,4% от гласовете и 302 места в 550-членния парламент.
Финансовите фактори залагат, че ще има ново правителство на мнозинството на ПСР
Надеждите са, че то ще продължи икономическата политика, прилагана от пет години насам, и ще осигури стабилността, което обяснява техния силен ентусиазъм, посочва икономистът Ахмет Инсел от истанбулския университет Галатасарай.
ПСР води либерална икономическа политика на бюджетни ограничения, сдържана инфлация, без неконтролирано повишаване на заплатите, нито увеличение на социалните разходи, което се харесва на действащите лица в икономиката, добавя университетският преподавател.
Председателят на Истанбулската търговска камара Мурат Ялчънташ потвърждава, че
не очаква "големи промени на правителствено ниво",
и изглежда се радва на това. Каквото и да стане, правителството, което ще излезе от новия парламент, ще трябва преди всичко според него да продължи делото на досегашната изпълнителна власт: либерална икономическа политика, продължаване процеса на присъединяване към ЕС и реформи.
През последните години, благодарение на водената политика, Турция постигна равнище на растеж около 7% годишно.
През 2006 г. ние получихме 20 млрд. долара преки чуждестранни инвестиции, което е повече, отколкото през периода между 1980 и 2000 г. Това трябва да продължи, обобщава той.
Инфлацията беше сведена от 29,7% през 2002 г. до 9,65% през 2006 г., а държавният дълг - от 78% до 45% от брутния национален продукт (БВП) за същия период. Бюджетният дефицит бе задържан на 0,7% през 2006 г.
Според зам.-председателката на влиятелното Дружество на турските индустриалци и предприемачи Юмит Бойнер изобщо
няма задоволителна алтернатива на подновяване на управлението на ПСР
Партията на националистическото движение и Народнорепубликанската партия използват основно национализма и ксенофобията и нямат ясна цел за бъдещето на Турция, преценява тя.
Народнорепубликанската партия и Партията на националистическото движение са двете формации, които според доклада на "Ak
Yatirim" има най-голяма вероятност да влязат в парламента заедно с ПСР.
Политическите напрежения, които могат да се въобновят със запазването на ПСР на власт, не изглежда също да безпокоят бизнесдамата.
През април и май по повод изборите на нов президент, които в крайна сметка бяха отложени, милиони демонстранти изразиха привързаността си към светските принципи на фона на правителство, обвинявано от просветските среди, че желае да ислямизира тайно страната, докато армията заплашваше да се намеси.
Структурните промени и строгата финансова политика направиха турската икономика много по-устойчива на това, което става на политическата сцена; аз не виждам проблеми от тази страна", казва Бойнер.
През май "за първи път от много дълго време,
политическа криза в Турция нямаше никакво отражение
в областта на краткосрочните макроикономически показатели, потвърждава Инсел. И след изборите, с подсилена правителствена легитимност, устойчивостта на икономическата обстановка на политически кризи ще бъде още по-силна, казва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!