В одещата тема за повечето всекидневници е финансовият скандал, разтърсил върховете на държавата през последните няколко седмици - аферата "Клиърстрийм".
Никола Саркози ще се срещне със съдията по случая идната седмица, пише "Фигаро". Приет от президента на републиката Жак Ширак, министърът на вътрешните работи даде да се разбере, че ще осъществи тази среща, уточнява изданието.
В същото време премиерът Доминик Дьо Вилпен бе приет от Мишел Алпо-Мари, за да обсъдят аферата, която предизвика бури сред управляващото мнозинство.
"Клиърстрийм" - аналогът на "Уотъргейт", извежда от своя страна "Льо Поан". Историята се повтаря, твърди всекидневникът. С аферата "Клиърстрийм" Франция е на път да изживее скандала "Уотъргейт", довел до свалянето на американския президент Никсън през 1974г. - същата атмосфера, същите методи, използвани от полицията, дори подобни персонажи, отбилязва изданието.
Ген. Рондо играе ролята на агента от ФБР Марк Фелт, който информира двамата журналисти от "Вашингтон пост" относно "Уотъргейт" и който след дълга анонимност разкрива своята самоличност.
За обърканата ситуация около мащабната промяна на кабинета във Великобритания пише "Фигаро". "Тони Блеър извади поука от своето поражение" е заглавието на всекидневника. Местните избори бяха предварително загубени от лейбъристите на Тони Блеър. Отстранени са двама министри, заемащи ключови позиции: Джак Стро, министърът на външните работи, който бе силно критикуван заради войната в Ирак и Чарлс Кларк, вътрешния министър, обвинен в некомпетентност.
За компенсация вицепремиерът, също потенциална мишена заради извънбрачните му афери, остава на своя пост, отбелязва вестникът. Консултациите на "Даунинг стрийт" обаче продължават.
Нов закон за имиграцията бе приет във Франция, извежда "Нувел Обсерватьор", като уточнява, че законът е неблагоприятен за имигрантите, работещи в страната.
Според текста всеки чужденец, който загуби работата си има право да намери нова единствено в същия сектор или същата географска зона. Това ограничава професионалната дейност на имигрантите.
Европейците са песимистични и с раздвоено мнение относно бъдещето на Европейския съюз, твърди "Монд". Изданието публикува проучване, осъществено между 20 февруари и 24 март сред близо 25 хил. граждани на ЕС. То разкрива липсата на единно мнение по отношение на методите за възстановяването и възраждането на Европа.
Нуждата от единна конституция е посочена като ключов елемент за бъдещето на Евросъюза само от 25% от анкетираните. Почти толкова е броят и на привържениците на една доста по-трудно осъществима идея - единният европейски език.
Франция и Холандия, страните които отхвърлиха проекта за конституция съвсем не са най-враждебно настроените към тази идея, констатира "Монд". Португалия, Ирландия и Великобритания, както и Австрия и Финландия, които поделиха президентството на ЕС тази година, се показаха много по-резервирани към идеята за единна конституция.
Съединените щати са под прицела на ООН, смята "Фигаро". 10-членна комисия от независими експерти започна официално разследване на американската политика, за да се увери, че САЩ не използват насилие. Въпреки явното желание на тази комисия да зададе стриктни и ясни въпроси в тази насока, тя на практика няма никаква власт, отбелязва вестникът.
Щатите защитиха своята позиция и обявиха, че американското правосъдие и международните спогодби, които страната се е наела да спазва забраняват употребата на насилие и мъчения, се казва още в изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!