К елтите вярвали, че всяка година на 31 октомври се отваря границата между живите и мъртвите. Сега техният древен обичай се отбелязва от милиони и е популярен като Хелоуин. На този ден в България една компания - "Хилд", се почувства точно в подобно състояние.
Причината е, че Комисията за финансов надзор (КФН) фактически обяви за незаконен бизнеса й с финансиране на възрастни хора срещу придобиване на жилищата им. От компанията обаче смятат, че имат право на живот и регулаторът не е прав в изводите си.
Надзорът срещу "Хилд"
Компанията стъпи на българския пазар през пролетта и предложи нов финансов продукт на пазара, който е разновидност на познатата по света обърната ипотека (reverse mortgage). При него възрастните хора над 65 години прехвърлят апартамента си и срещу това получават еднократна сума, месечна пожизнена рента и право да ползват жилището си.
Компанията вече има сключени над 30 такива договора. На 31 октомври обаче КФН обяви, че "предлаганата услуга за изплащане на пожизнен доход е напълно идентична с тази, предоставяна по застраховка пенсия или рента".
"Такава дейност по закон могат да извършват само лицензирани дружества, а "Хилд" не е", обясни Ралица Агайн, заместник-председател на комисията, отговарящ за застрахователния надзор.
Мотивът на регулатора е, че животозастрахователите имат изисквания за минимален капитал от 6.4 млн. лв. (а на "Хилд Асет България" е 260 хил. лв.), заделят резерви и така гарантират платежоспособността си, а конкурентите от "Хилд" не работят при този режим и няма финансова гаранция, че ще извършат обещаните плащания.
"Продуктът ни не е застрахователен или пенсионен", категоричен е Владимир Попов, директор операции в "Хилд България". Най-съществената разлика е, че няма риск, допълва адвокатът на дружеството Добромир Грозев. По думите му договорите са за покупката на имот от страна на "Хилд" при разсрочено изплащане на цената.
"Според КФН излиза, че всички, които сключват договори за издръжка и гледане срещу имот, трябва да се лицензират като застрахователи", допълни той.
Като гаранция за клиентите си двамата посочват, че веднага след като човек прехвърли собствеността върху жилището на "Хилд", то се ипотекира обратно в негова полза. И възрастният човек можел да си го възвърне при разваляне на договора.
Мнението на адвокати, които са разглеждали проект за договор, обаче е, че според клаузите му и двете страни трябва да са съгласни (което е малко вероятно за "Хилд"). Така трябва да се мине през дълъг съдебен процес и дори при успешен край имотът ще бъде продаден на търг и бившият му собственик ще получи пари, а не жилище.
Да бъде или да не бъде
"Хилд" е уведомен с писмо за констатацията на надзора. "Не смятаме, че писмото забранява дейността ни. Сключените договори са валидни и ще продължим да подписваме нови", заяви Попов.
Оттук нататък според надзора има няколко изхода - компанията да кандидатства за лиценз, да започне да сключва договори чрез вече съществуващ животозастраховател или да промени продукта си, за да не наподобява пожизнена рента.
От дружеството пък контрираха, че няма да предприемат нито една от тези стъпки, защото и в момента дейността им е законна.
От "Хилд" не могат да обжалват писмото на комисията. Затова евентуално ще изчакат действията на уведомените от КФН прокуратура и полиция.
Основен е и въпросът има ли нужда от регулация. Безспорно е важно да няма измамени граждани и фалирали дружества. В САЩ и Великобритания например има държавна регулация, която следи финансовите компании, предлагащи обърнати ипотеки (при тях най-често гражданите ипотекират имота и получават ежемесечно финансиране, след смъртта им банката или специализираната компания продава имота, задържа отпуснатата сума с дължимата лихва и горницата отива при наследниците).
Продуктът на "Хилд" обаче не е точен аналог.
Като аргумент срещу нуждата от надзор изпълнителният директор на българското дружество Диляна Георгиева посочва, че "Комисията за финансов надзор в Унгария двукратно е проверявала дейността на компанията (при създаването й и в началото на настоящата година) и е излязла със становище, че предлаганото от "Хилд" не е застрахователен продукт и не подлежи на регулация".
В Унгария обаче финансовият надзор подготвя специален закон, който да регулира дейности като на "Хилд", допълни Ралица Агайн.
Съмненията на надзора за платежоспособността на компанията също бяха отхвърлени от "Хилд". От дружеството обясняват, че са част от международна група с участието на Merrill Lynch. Георгиева обясни, че имат кредитна линия от инвестиционната банка от 50 млн. евро, с които се финансира дейността в Унгария и България.
"Предстои увеличение на финансирането на 75 млн. евро до края на 2007 г. поради разрастване на дейността", допълни тя.
Кои са HILD
Американецът Джон Уърд е основател на холдинга и член на борда му. Той създава компанията през 2004 г. и реално започва дейност в Унгария през 2005 г.
Според негови изявления тогава привлича за стратегически инвеститор Deutsche bank. За първите две години компанията има няколко хиляди клиенти в Унгария.
По изчисления на Уърд HILD държи около 75% от пазара на обърнатите ипотеки, а останалите 25% се падат основно на двата най-големи конкурента на дружеството - унгарските банки FHB и OTP (собственик на банка ДСК в България). За последната се говори, че подготвя сходен продукт и за българския пазар.
Сега дейността на дружеството се свързва с Merrill Lynch, която заместила Deutsche bank. "Инвестиционната банка е мажоритарен собственик в "Хилд Асет" - Кипър, която държи 100% в "Хилд България" - Холандия. Тя пък е единствен акционер в "Хилд Асет България", каза изпълнителният директор Диляна Георгиева. Точно от името на последната компания се сключват договорите в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!