В лизаме в рисков период, трудно е от сега да определим точно какъв ще бъде икономическият растеж, всяка прогноза е рискова, каза министърът на финансите Пламен Орешарски пред журналисти.
Той повтори, че прогнозираният ръст на БВП за 2009 г. е 4,7% и е умерено оптимистичен. Такъв ръст е заложен и в приетия на първо четене бюджет за 2009 г. след като бе коригирана първоначалната прогноза от над 5% растеж.
Финансовият министърът отрече да се обсъжда понижение на ръста на БВП до 2%, за което говори министърът на държавната администрация Николай Василев.
Обсъждането в парламента на ръст на Брутния вътрешен продукт от 2% е в резултат на промяна на показателите, каза пред журналисти Николай Василев.
Българската стопанска камара и други работодателски организации правят прогноза, че през ноември износът ще намалее с 20%, посочи той. Не помня изобщо да е имало период в последните години с такъв рязък спад на износа, добави Василев.
Това звучи като начало на много дълбока рецесия, заяви той. Преди 10 дни бизнесът поиска по-рестриктивен бюджет заради евентуалното отражение на световната криза у нас.
Икономическият растеж не е основният рисков фактор, а приходната част, затова има буфери, посочи Орешарски. Ще обмислим, ако е необходимо засилване на буферите, заяви той.
Финансовият министър каза, че тези т. нар. буфери ще бъдат посочени след предстоящото заседание през следващата седмица на Съвета на управляващата коалиция.
По думите му разходите на отделните министерства вече са намалени със 7% и това е записано в Закона за бюджета.
Работи се по нова макрорамка на бюджета за 2009 г., каза днес за БТА председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Румен Овчаров като обясни, че идеята била макрорамката на бюджета да бъде по-близо до реалните условия, в които ще се намира България и като държава, и като икономика през следващата година.
Овчаров посочи, че това ще бъде обсъдено на заседание на Съвета на управляващата коалиция през следващата седмица.
Зам.-председателят на комисията Милен Велчев заяви, че НДСВ ще се отнесе сериозно към евентуални аргументи от страна на Министерството на финансите, че заложените в сегашния проект на бюджета параметри на макрорамката вече не са толкова актуални.
Ако чуем основателни аргументи, бихме подкрепили намаляване на параметрите на макрорамката - по-нисък брутен вътрешен продукт и по-ниски приходи в бюджета, посочи той.
По думите му, това ще бъде неразривно свързано и с намаляване на разходите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!