В ече са известни всички млади учени, достигнали до финала на конкурса за популярна наука "Лаборатория за слава" (FameLab.org).
Единайсет финалисти от четирите предварителни селекции ще се борят за Наградата на журито, Наградата на публиката, Наградата на журналистите, но преди всичко за популяризирането на науката сред обществото и пред медиите в България.
Конкурсът, организиран от Британския съвет в партньорство с Министерството на образованието и науката, ще излъчи на 9 май, по повод деня на Европа, победител в националния кръг, който по-нататък ще се състезава на международен финал във Великобритания.
Финалистите са (по реда на явяването им в съответните градове):
1. Магда Божкова - младши експерт в Центъра за аерокосмическо наблюдение към Министерство на държавната политика при бедствия и аварии;
2. Теодора Ханджиева-Дърленска - докторант в катедрата по фармакология и токсикология към Медицинския университет;
3. Стилиян Георгиев - специалист в Института по невробиология към БАН;
4. Венелин Кожухаров - докторант по физика на елементарните частици и високите енергии в СУ "Св. Кл. Охридски";
5. Ивайло Белев - студент по компютърни системи и технологии в Техническия университет в Габрово;
6. Орлин Петров - докторант по осветителна техника и източници на светлина в Русенския университет "А. Кънчев";
7. Халед Бахбух - докторант по управление на риска в машиностроенето в Техническия университет във Варна;
8. Стефан Николов - младши експерт-физик в ПУ "Паисий Хилендарски";
9. Златина Георгиева - специализант по детски болести в Клиниката по детски болести към Университетската болница в Плевен;
10. Тодорка Димитрова - главен асистент по физика в ПУ "Паисий Хилендарски";
11. Николай Керенчев - транспорт, студент УАСГ.
Към групата от финалисти с поощрение за участие в майсторския клас са:
1. Божидар Стефанов - студент по компютърна химия в СУ "Кл. Охридски", със специално поощрение от "Софийска вода" АД;
2. Боян Рачев - био-инженер, организатор Клинични изследвания в А.б.СРО Инк.;
3. Иван Йовчев - студент по информатика в ТУ в Габрово;
4. Янчо Христов - студент по информатика в Бургаския свободен университет;
5. Христо Ненов - старши асистент компютърни системи и технологии в Техническия университет във Варна.
Майсторският клас ще се проведе на 1 и 2 май в Съюза на учените в Пловдив. Там участниците ще се учат да представят още по-добре своите научни интереси.
Финалът ще се проведе на 9 май от 17,30 ч. в Малък градски театър "Зад канала". Входът е с покани, които могат да се резервират и получат от Британския съвет (booking@britishcouncil.bg) или от касата на театъра.
На финала всеки от участниците ще представи в рамките на 5 минути тема, различна от тази от първия кръг. Журито ще коментира изпълнението и задава допълнителни въпроси на кандидатите. Критериите остават същите: съдържателност, достъпност, обаяние.
Освен финалистите специална награда (образователни филми, предоставени от "АйПи видео") ще получи деветокласникът от Математическата гимназия в Русе Момчил Молнар.
Извън конкурсната програма (конкурсът е за студенти и действащи учени) той доброволно се присъедини към събитието като разказа в рамките на три минути по един изключително разбираем и атрактивен начин какво представляват всъщност черните дупки!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!