Българската национална филмотека възобновява от 21 март тригодишния киноуниверситет.
В ремонтираното кино "Одеон", този път в партньорство със София Филм Фест и със специалното съдействие на Jameson участниците ще бъдат запознавани с историята и развитието на киноизкуството от неговото зараждане през 1895 г. до наши дни.
Програмата за първия семестър (всеки вторник от 19 часа от 21 март до 28 юни 2006) обхваща периода на появата и първите стъпки на киното, осъзнаването на новото явление и превръщането му от техническа новост в седмо изкуство.
Преди всяка прожекция специалисти ще изнасят 30-минутни лекции. Немите филми ще се прожектират в съпровод на оригинални композиции в изпълнение на пианиста Валентин Стамов.
От Филмотеката са убедени, че лекциите и прожекциите представляват интерес за кандидат-студенти, студенти и за всеки, който иска да се запознае подробно с историята на световното кино.
С киноуниверситета на БНФ са израснали няколко поколения български киномани. Мнозина помнят първите опити през 60-те години: прожекциите на филми на Фелини, Антониони и Касавитис в културния дом на Гара Искър (жк "Дружба" 1) със знаменитите лекции на Тодор Андрейков, френските цикли с класически филми в Студентския дом и в БИАД...
Цената е символична - за 16 вторника 20 лева. През първия семестър са предвидени:
Киното преди Първата световна война,
Италианското нямо кино,
Датско и шведско кино,
Дейвид Уорк Грифит,
Система на звездите. Популярните жанрове,
Реализъм в американското нямо кино,
Великият художник на киното Чарли Чаплин,
Разцвет на кинокомедията - Бъстър Кийтън,
Немски експресионизъм,
Камершпил в немското кино,
Импресионизъм във френското кино,
Авангардът във френското кино,
Нямо документално кино,
Лев Кулешов и Всеволод Пудовкин,
Съветска нямо документално кино,
Сергей Айзенщайн и Александър Довженко,
Великият ням се стреми към звука.
Киноуниверситетът ще бъде открит в петък, 17 март, когато за участниците ще бъдат показани два филма от програмата на Десетия София Филм Фест, а първата лекция е на 21 март - Първи стъпки на киното. В 64-минутната прожекция са включени:
Програма Люмиер (Lumiere Programme of 1896) - Великобритания, 1956; Пътуване до Луната (Le voyage dans la Lune) - Франция, 1902, реж. Жорж Мелиес; Тунелът под Ламанша (Le tunnel sous la Manche) - Франция, 1907, реж. Жорж Мелиес,; Али Баба и 40-те разбойника (Ali Baba et les quarante voleurs)- Франция, 1902, реж. Фердинанд Зека; Иванчо на бал (Cretinetti al ballo) - Италия, 1910, с Андре Дид; Макс и еделвайсът (Max et l'edelweiss) - Франция, 1910, реж. Люсиен Нонге, с Макс Линдер; Голямото ограбване на влака (The Great Train Robbery) - САЩ, 1903, реж. Едуин Портър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!