О битателите на строго охраняван филипински затвор запълват времето си със създаване на маркови аксесоари, които след това се продават в бутиците за стотици долари.
Дизайнерът Пюи Кинонес ръководи ежеседмични уроци зад решетките, в които затворниците шият коктейлни рокли, чанти и колани, които след това влизат в гардеробите на състоятелни дами и господа.
В затвора "Ню Билибид" има 12 хил. души, почти половината от които излежават 20-годишни присъди за убийства, изнасилвания и грабежи.
Кинонес разказва пред "Ройтерс", че в началото се ужасявал да пристъпи там, но за негова изненада мъжете приели заниманията по шев и кройка присърце, някои дори се оказали доста артистични натури.
При първото ми посещение бях много уплашен, защото възприемах тези хора като осъдени за престъпление, можеха да ми сторят нещо, докато съм вътре, признава той.
После дълго време държал проекта си в тайна, защото се страхувал, че клеймото от това, че са затворници, може да окаже негативно влияние върху бизнеса му. Оказало се, че притесненията му са били напразни, защото когато клиентите му разбрали кой всъщност шие някои от аксесоарите им, дори започнали да ги ценят повече.
Обитателите на "Ню Билибид" се занимават със строителство, поправка на автомобили, различни изкуства и занаяти, за да могат да си намерят работа и да се прехранват по легален начин, когато бъдат пуснати на свобода.
Надали някой от тях си е представял, че докато излежава присъдата си, ще шие рокли.
Кинонес работи с 30 лишени от свобода мъже от година и половина. Научил ги е как да боядисват и декорират тъканите.
Джефри Фадерес, който е зад решетките от 12 години заради грабеж, казва, че работата с дизайнера му е върнала достойнството.
"Много сме благодарни. Представете си, ние сме в затвора, а хората отвън все пак оценяват работата ни. Обикновено ни разглеждат като обикновени затворници, хората смятат, че сме боклукът на обществото", казва Фадерес.
Роклите и блузите на Пюи Кинонес се продават за 60 до 145 долара (3000 до 7000 песос) във филипинските бутици. Моделите по поръчка могат да достигнат повече от 400 долара (20 хил. песос). Създателите им от затвора получават скромно заплащане за вложения труд, но много от тях казват, че не го правят за парите.
Осъден на 32 години за отвличане, убийство и изнасилване мъж казва, че дизайнерът ги вдъхновява да мислят творчески и разнообразява монотонното им ежедневие.
Знаем, че не сме отвън, но по някакъв начин забравяме, че сме в затвора, споделят той.
Кинонес не взима от управата на затвора никакво възнаграждение за часовете, които прекарва с лишените от свобода и казва, че те имат право на още един шанс да върнат живота си обратно в релсите.
"Освен затворници, те са и човешки същества. Много от тях притежават творчески заложби. Тези хора заслужават втори шанс. В бъдеще, когато излязат на свобода, те ще имат нещо, за което да се хванат, ще могат да работят за мен или за други компании. Вътре поне ще са научили нещо", смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!