В Европа все повече престижни имоти са притежание на чужденци. На остров Сен Луи в Париж половината от продажбите се извършват с чужденци. В Чехия доминират италианските собственици, в България - англичаните.
Средната класа във Франция напуска станалия твърде скъп Париж. В същото време
френската столица привлича все повече чуждестранни инвеститори
Пред бума в продажбите на недвижими имоти, характерен напоследък за Мадрид, Лондон и Дъблин, Париж е интересен град. Цените на имотите са по-ниски в сравнение със съседните страни.
Новите инвеститори са руснаци, испанци и ирландци. В 4-ти район на Париж над 24% от продажбите на апартаменти са извършени с чужденци. Най-вече това се отнася за остров Сен Луи в сърцето на столицата.
Това несъмнено се отразява на облика на квартала. Островът прилича по-скоро на село, но прекалено шикозно, за да е истинско. Всъщност чуждите собственици прекарват в Париж едва няколко месеца.
Един парижки жител споделя впечатленията си: "За съжаление, те не са тук през цялото време.
Ако се разходите вечер и погледнете прозорците, ще видите че те не светят и вътре няма никой, независимо дали става дума за инвеститори или за чужденци, идващи тук само за ваканциите, три пъти годишно."
Едит Глисен работи в агенция за недвижими имоти на остров Сен Луи. Тя разказва, че на острова не могат да се намерят класически постройки, характерни за Париж.
Изключение правят няколко красиви сгради и хотели от XVII и XVIII в., които са били обновени. Останалите сгради са от XVIII в., чисти, но без асансьори, с тесни стълбища и с тесни неосветени коридори.
Длъжна съм да кажа, че те не предлагат особен комфорт -
на целия остров имаме едва седем асансьора
отбелязва брокерката.
Глисен разказва любопитна история с английски лорд, който купил напълно обновен и много красив апартамент с изглед към Сена за над 3 млн. евро, но се отказал от него.
Причината била инициативата "Пари плаж", палатките и плажуващите.
Италианските инвеститорите се превърнаха в кошмар за Чехия и Прага. Те са закупили множество сгради от XIX в. на почти смешни цени. Чехите недоволстват от "италианската напаст".
От своя страна италианците протестират срещу комунистическото наследство в страната и се оплакват, че местните власти не признават правото на собственика.
Протестът им е срещу законодателството, ограничаващо увеличаването на недвижимите имоти, държани от частни собственици.
Според мнозина влизането на България в ЕС предопределя бума в сделките на недвижими имоти у нас. Брокерите обаче казват, че ръстът на пазара на недвижима собственост се обуславя от сериозни икономически причини и пазарна логика.
Според тях
не може да се очаква, че на 1 януари 2007 г. ще имаме по-различни цени
Развитие на цените на имотите може да се очаква в районите, където има благоприятни условия за туризъм.
Много чужденци, предимно англичани, посетили България като туристи, впоследствие се заселиха в страната ни. Всеки пети имот у нас се купува от англичани.
Те са привлечени от природата и ниските за тях цени. Броят им все още не толкова голям колкото в Испания, но вече има села, в които те са по-голяма част от населението.
Такива са селата недалеч от Балчик - Царичино, Калиманци, Рогачево.
Англичаните проявяват интерес не само към Черноморието, но и към местата с исторически забележителности и автентична красота като Априлци, Дряново, Елена, Великотърновско, където цените на имотите са около 700 евро на кв. м.
Англичаните търсят и купуват характерни български
къщи с чардаци, с големи дворове и дувари
Една от компаниите за недвижими имоти е "Property links" на Андрю Келън и Марк Кристоф. Тя е базирана в Плимут, но представя български имоти и ги препоръчва на своите сънародници основно заради забележителната природа.
Компанията вече купува и хотели с цел развитие на туристическа дейност.
Други собственици англичани също развиват туризъм. Така
Фильовата къща в Жеравна
не е на някой наследник на чорбаджи Фильо, а на англичанина Фил, който я отдава под наем за гости, свои сънародници, за около 150 евро на седмица.
Чужденците постепенно започват да учат български, научават се да готвят ястия от българската кухня, имат малки стопанства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!