Г рупата на Марио Николов се разследва за източването на над 40 млн. лева ДДС, твърди в. "Монитор" (monitor.bg). От свои източници в Съдебната палата репортери на вестника разбрали, че в центъра на далаверата е една от разследваните за източване на европари фирми - месокомбинатът "Родопа".
В началото на 90-те години, още докато дружеството е било държавно, са били поръчани от САЩ пет поточни линии за преработка на месо с приблизителна цена 100 хил. долара. Когато пристигнали у нас, поточните линии не били пуснати да работят, а ги оставили на склад, без дори да ги разопаковат.
Няколко години по-късно дружеството станало частно и новите собственици набързо преоценили поточните линии. Новата им стойност вече била 40 млн. лева и на тази цена били продадени на друга фирма.
Тзи фирма обаче била фиктивна, създадено единствено с цел да се източи ДДС от покупката на поточните линии.
По тази схема
машините са били прехвърлянии между няколко фиктивни фирми
в продължение на години. От всяка сделка купувачът печелел по 8 млн. лева ДДС, които държавата му възстановявала. Тези пари се делели между всички участници в схемата, уточнява "Монитор".
Всяка фирма начислявала амортизация на съоръженията, без машините реално да се ползват. Поточните линии все си стояли неразопаковани в склад на "Родопа".
През 2005 г. машините били бракувани и пак фиктивно продадени за старо желязо в чужбина. Година по-късно била пусната поръчка до германска фирма да достави поточни линии за месопреработка.
Според "Монитор" разследващите били потресени, когато установили, че германците "доставили" на "Родопа" същите машини, които дружеството купило преди години от САЩ.
Документите разбира се били фалшифицирани. В тях било записано, че съоръженията са чисто нови, произведени в Германия. За покупката им фалшивото дружество получило 7,5 млн. евро субсидия от САПАРД. Именно тази машинация била засечена от ОЛАФ и започнало разплитането на бандитската схема.
Колко струва софтуер за гушене на патици
Една от фиктивните фирми на групата на Марио Николов дала 15 млн. лв за софтуер за гушене на патици. Парите били платени на американското дружество Kingston International. По-късно софтуерът бил препродаван между няколко различни дружества и от всяка сделка фирмата купувач "си възстановявала" по 3 млн. лв. ДДС от държавата.
При проверка на данъчните обаче далаверата лъснала. Оказало се, че безценният софтуер всъщност представлява празен диск.
Проверка на ФБР пък показала, че фирмата - производител в Америка, въобще не съществува.
Въпреки това по тази схема са били източени от държавата над 12 млн. лв. Когато данъчните се усетили, запорирали сметките на участниците и предали материалите в прокуратурата.
В момента Николов и още осем души са подсъдими за кражбата на 7,5 млн. евро по програма САПАРД. Но прокурорите са попаднали и на втора схема за източване на еврофондове, по която Николов и още няколко души са прибрали други няколко милиона.
Прокуратурата очаква резултатите от съдебни поръчки от Холандия, Франция, Италия, Швейцария и Германия, за да бъдат повдигнати новите обвинения, пише "Монитор".
По-късно през деня подсъдимият за източване на 7.5 млн. евро от САПАРД Марио Николов обяви, че ще съди за клевета "Нова българска медийна група" на Ирена Кръстева, която издава в. "Монитор", за днешната публикация.
Службата за борба с измамите в ЕС (ОЛАФ), която разкри злоупотребата за 7,5 млн. евро по земеделския фонд САПАРД, посочи като главен организатор на престъпната схема спонсора на БСП Марио Николов, който при всяко явяване в съда и пред телевизии демонстрира блестящо самочувствие.
Вече няколко пъти по различни поводи беше подчертавано, че в Брюксел неговият казус се следи като ключов показател за състоянието на българската съдебна система.
"За нас ще бъде голямо разочарование, ако няма осъдителна присъда, защото съучастниците на Николов в Германия вече бяха осъдени. А тяхната вина е по-малка. Очакваме да видим дали "независимостта" на българската съдебна система не означава безотговорна система, която работи по ценоразпис", заяви неотдавна началничката на отдел "Земеделие" в Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ Елизабет Шпербер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!