Е дна от темите във френските вестници днес е мерките за следене на безработните.
В събота беше публикувано постановление, което дава право на достъп на министерството на заетостта до финансова информация в случаи на подозрения в нарушения.
Става дума за случаи, в които получаващи помощ за безработни работят или пък живеят извън Франция.
Синдикатите са резервирани към постановлението, пише "Монд". Реакциите са от определяне на решението като легитимно и правилно от страна на дясноцентристката ЮМП, до лов на безработни - от комунистическата партия.
"Нувел обсерватьор" извежда темата като водеща под заглавие: "Голямата мобилизация срещу лова на безработни".
Да си безработен би трябвало да предизвиква у тези, които не са, някакво разбиране, помощ и пазене на достойнството, пише "Нувел репюблик дю сантр уест".
Изглежда обаче правителството е загубило чувството за подход с уважение към тази отхвърлена част от обществото ни.
Като не много голям психологически финес коментира "Репюблик дю сантр" избора на датата за публикуване на решението - 24 декември.
Ако подозренията в измама се оправдани, тогава не е неморално са се проверяват приходите на безработните, коментира "Миди либр".
Но контекстът и формата на това решение го превръщат в притворство в момент, когато да получиш право на помощи за безработица става по-трудно, когато се умножават начините за контрол и условията да търсене на работа, тази мярка е в най-добрия случай е несръчна, а в най-лошия - заклеймяваща.
Законовата борба срещу фалшивите безработни не бива да ни кара да забравим, че борбата с безработицата минава преди всичко през икономическия растеж - по-голям от тези 2-2,5%, които страната ни не успява да надхвърли.
"Либерасион" се връща два месеца назад, когато в Клиши су боа, Сен сен Дени започнаха безредиците, обхванали после редица френски предградия, прехвърлили се и в Германия и Белгия.
Досега незнаен боец в социалистическия батальон - Клод Дилен, се превърна в звезда на последния конгрес на социалистите, пише изданието и разказва как делегатите са аплодирали на крака дребния кмет, след като той разказал в църковна тишина как повереното му градче Клиши су боа се е превърнало в барутен погреб, експлодирал вечерта на 27 октомври.
"Фигаро" коментира увеличаващият се брой на процеси срещу интелектуалци в Турция (става дума за процеси по обвинение в обида на турската държава, според новия НПК).
Обвиненията срещу писатели и журналисти заплашват свободата на словото, в момент когато Турция започва преговори за присъединяване с ЕС, отбелязва вестникът.
Изданието дава пример с процеса срещу писателя Орхан Памук. В очакване на заседанието, насрочено за 7 февруари, авторът получава ново обвинение и е в центъра на ново разследване - за обида на турската армия в интервю за немското издание "Ди Велт".
В същото време срещу журналиста от арменски произход Хрант Динк, вече осъден условно на шест месеца, е отново обвинен, заедно с трима негови колеги от в. "Агос", за опит да повлияят на правосъдието заради статия, публикувана в деня след произнасянето на 6-месечната присъда.
"Фигаро" публикува и реакцията на председателя на турския съвет по пресата Октай Екси, който призова за спешна промяна в НПК, защото иначе съдебните зали и затворите ще се напълнят с журналисти, а Турция ще заприлича на страна от третия свят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!