Е вропейските вестници се питат дали влиянието на Великобритания в Европейския съюз ще се засили, докато Франция се опитва да се справи с безработицата си, а в Германия са възможни предсрочни избори.
Френският "Монд" отбелязва, че общополитическата декларация на новия премиер Доминик дьо Вилпен е очертала основния приоритет на неговото правителство - създаването на нови работни места.
"Премиерът - пише изданието - избра прагматизма пред идеологическите мерки". От друга страна "Монд" намира, че в политиката на Вилпен липсват мерки за насърчаване на икономическия растеж, "без който няма надежда за реално подобряване на пазара на труда".
Според вестника е неправилен и методът за прилагане на избраната политика. "Трудовата заетост безспорно се нуждае от спешни мерки, но е непонятно как тя оправдава използването на декрети" - пише "Монд".
Излизащият в Германия "Франкфуртер рундшау" също отбелязва факта, че френският премиер е пренебрегнал Националното събрание, предлагайки да осъществи програмата си за увеличаване на трудовата заетост чрез декрети, а не със закони.
Според вестника решението на Доминик дьо Вилпен е продиктувано от желанието му да подчертае спешността на положението и това, че ще бъдат предприети действия за неговата промяна.
"Франкфуртер рундшау" примомня обаче, че когато друг дясноцентристки премиер на Франция - Ален Жупе - реши да управлява с декрети през 1996 година, последваха масови стачки и идване на левицата на власт във Франция.
"Още след първите реакции на профсъюзите на речта на премиера съществува риск от подобен сценарий тази есен - на преплитаща крака Европа и на завладяна от стачки Франция" - пише "Франкфуртер рундшау".
Няколко германски вестника пишат, че наближава краят на управляващата в страната коалиция между социалдемократите и зелените, след като в четвъртък канцлерът Герхард Шрьодер потвърди, че ще поиска вот на доверие, за да предизвика предсрочни избори.
"Зюддойче цайтунг" пише, че са налице правните и политически условия за разпускане на парламента. "Червено-зеленото правителство изживява истинска криза и възможностите на Шрьодер за маневриране са напълно изчерпани", посочва изданието.
Според вестника социалдемократическата партия е засегната особено силно от "криза и изтощение".
Според "Франкфуртер алгемайне цайтунг" канцлерът Шрьодер и лидерът на социалдемократите Мюнтерферинг са загубили влиянието си и "може би целия си авторитет" в своята партия.
Вестникът добавя, че зелените няма да забравят, че са били подминати, когато канцлерът и лидерът на партията са решили да тръгнат на нови избори.
"Червено-зеленият лагер вече не съществува" - отбелязва изданието.
"Берлинер цайтунг" пише, че в момента социалдемократите "не са нищо повече от една истерична тълпа".
Членовете на партията от известно време повече или по-малко открито говорят за времето след Шрьодер, защото усещат, че на германската социалдемокрация ще й трябва дълго време, за да се възстанови от седмиците и месеците на объркване" - посочва "Берлинер цайтунг".
Френският "Фигаро" пише, че отказа на Великобритания въобще да се загрижи по въпроса за компенсацията, която Лондон получава за вноската си в бюджета на Европейския съюз, е признак за растящото влияние на страната в организацията.
Под заглавие "Блеър държи Европа в ръцете си" вестникът отбелязва, че Великобритания отказва да се съобрази с искането на френския президент Жак Ширак да увеличи финансовата си подкрепа за Европейския съюз.
Според друг френски вестник - "Либерасион" - може би съществува План "Бе" за Европейската конституция - под формата на "план Б(леър)".
Изданието отбелязва, че Великобритания ще поеме ротационното председателство на съюза от началото на юли, но допълва, че "британците много се колебаят как да обяснят в подробности как ще организират шестмесечното си председателство".