Л идерът на Сръбската радикална партия Томислав Николич, определян за фаворит на парламентарните избори в неделя и вероятен бъдещ премиер, заплаши в едно от последните си предизборни интервюта, че "косовският сценарий може да се повтори и в други страни, вкл. и в Румъния".
Николич заяви, че оценява подкрепата на Румъния за Сърбия, но е недоволен от това, че президентът Бъсеску подкрепи в предизборната кампания проевропейската Демократична партия, ръководена от Борис Тадич - основният опонент на Николич.
Лидерът на сръбските радикали изрази пред за RFI Румъния отношението си към факта, че Румъния още не е признала независимостта на Косово, като нарече "скъпи приятели" страните, подкрепящи сръбската позиция.
Винаги ще ценим първата реакция на Румъния, за това, че не беше сред първите страни, които признаха Косово, заяви Николич.
Същевременно лидерът на сръбските радикали изрази мнение, че Румъния, както и други страни, в крайна сметка ще бъдат принудени да признаят Косово "като условие да получат някои неща от ЕС".
Това ще се случи "дори ако Румъния би могла да има някога подобни проблеми, както и други страни, които засега не са признали Косово, както и Испания и други" каза Николич.
В навечерието на изборите министрите в правителството на Сърбия от Демократическата партия на президента Борис Тадич и партията Г17 плюс утвърдиха Споразумението за стабилизиране и асоцииране с ЕС, подписано на 29 април.
Сръбският премиер в оставка Воислав Кощуница и членовете на кабинета от коалицията Демократическа партия на Сърбия - Нова Сърбия отказаха да обсъждат този въпрос и напуснаха заседанието преди началото на гласуването.
Коалицията смята, че подписването на споразумението, което не дефинира статута на Косово при положение, че 17 държави от ЕС са признали независимостта на автономната област, е не само политическа грешка, но и предателство на националните интереси на Сърбия.
Лидерите на коалицията и на Сръбската радикална партия заявяват, че Споразумението за стабилизиране и асоцииране няма да бъде ратифицирано от новия парламент, където противниците на споразумението най-вероятно ще бъдат мнозинство.
Преди изборите сръбското правителство утвърди и енергийното споразумение с Русия и препоръча на парламента да го ратифицира. Това споразумение беше подписано в Москва на 25 януари в присъствието на висшето ръководство на двете страни.
Лидерите на всички водещи партии в Сърбия заявяват, че въпросът за ратификацията на споразумението ще бъде една от първите точки в дневния ред на новия парламент. Първото заседание на Скупщината трябва да се състои не по-късно от 30 дни след официалното обявяване на резултатите от изборите.
Споразумението за енергийно сътрудничество с Русия предвижда "Газпром" да придобие контролния пакет акции на компанията "Нафтна индустрия Сърбие", през територията на Сърбия да бъде построена 400-километрова отсечка от газопровода Южен поток и да бъде завършено изграждането на подземно газохранилище в Банатски Двор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!