Следващите 48 часа са решаващи не само за по-ясната картина на света, който президентът Буш иска да оформи през втория си мандат, но и за определяне на политическите граници, наложени от Вашингтон, в които Блеър ще може да действа.
Британският премиер е от онези европейски лидери, които смятат, че е важно да подкрепят президента републиканец независимо от различията в позициите, пише "Гардиън".
Вестникът припомня, че Блеър е призовал колегите си от ЕС да работят в рамките на "новата реалност" след преизбирането на Буш.
Според "Гардиън" репутацията на Блеър сред съпартийците му лейбъристи, сред британските избиратели и в Европа като цяло зависи от изхода на срещата му с Буш.
Междувременно САЩ и ЕС се притесняват, че Русия се опитва да саботира Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), председателствана в момента от България, за да се измъкне от нейното наблюдение в т.нар. "близка чужбина", коментира "Файнаншъл таймс".
Наблюдатели на ОССЕ се намират на границата между Грузия и Русия.
Те нямат право да се намесват, за да предотвратяват нелегалното преминаване на границата, но Москва и Западът все повече се разминават в позициите си кой има правото да наблюдава такива зони, обяснява вестникът.
"Файнаншъл таймс" цитира генералния секретар на ОССЕ Ян Кубис, според когото има симптоми, че духът на сътрудничество ерозира.
Нещата са съвсем различни спрямо средата на 90-те години, когато Русия настояваше форумът, в който членуват 55 държави от Европа, Северна Америка и бившия Съветски съюз, да се превърне в главната международна организация за сигурност в Европа.
"Дейли телеграф" се спира на изнесените от британското правителство данни, според които имиграцията от новите източноевропейски членки на ЕС се е оказала значително по-голяма от очакваното.
През първите пет месеца след разширяването за работа във Великобритания са се регистрирали 91 000 души от осемте бивши социалистически страни.
Според опозиционната Консервативна партия обаче много други източноевропейци вероятно работят без регистрация.
"Дейли телеграф" припомня, че правителството отхвърляше твърденията за голям имигрантски поток и цитираше официалните прогнози за 5000 до 10 000 души годишно.
Изнесените данни обаче говорят, че във Великобритания от май насам са дошли седем пъти повече източноевропейци.
"Файнаншъл таймс" анализира скандала с най-богатия човек в Полша - бизнесмена Ян Кулчик, който отказа да се яви пред парламентарна комисия, разследваща използването на политическо влияние при сделки с най-голямата полска петролна компания "Орлен".
Кулчик, който в момента се намира в лондонска клиника, беше извикан да обясни срещата си с бивш агент на КГБ, но заяви, че е твърде болен, за да пътува.
Пред "Файнаншъл таймс" той отрича успехът му в бизнеса да се дължи на политически връзки, но е известно, че е поддържал близки контакти с президента Александър Квашневски и бившия премиер Лешек Милер.
Някога името на Кулчик отваряше всички врати, но сега цената му започва да пада и полските политици го избягват, допълва вестникът.
Общественото настроение е насочено срещу милиардера, а скандалът се превръща в политически проблем за полския бизнес преди парламентарните избори идната година, обяснява още изданието.
Според социологическо проучване само 1/3 от поляците вярват, че човек може да забогатее по честен път.
"Файнаншъл таймс" коментира и номинирането на Алберто Гонсалес за министър на правосъдието на САЩ, като според редакционна статия новото назначение няма да подобри нещата.
Според вестника досегашният министър на правосъдието Джон Ашкрофт се е превърнал в символ на кръстоносния поход на моралистите и антитерористичната вътрешна политика, провеждана от администрацията на US президента Джордж Буш.
Изданието изразява съжаление, че Гонсалес няма да прояви по-голяма незавимост от Ашкрофт, което според вестника е условие за укрепване на доверието във върховенството на закона.
В статията се посочва, че името на новия министър, предложен от Буш, се свързва с опитите да бъдат заобиколени националните и международните забрани за използване на изтезания при разпит в лагера Гуантанамо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!